تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۳۰ | ۱۱:۵۳ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
شوراي عالي ساماندهي اشياي موزه اي کل کشور به رياست قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري تشکيل شد.

مديرکل امور موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در گفتگو با ميراث آريا (chtn) ضمن بيان اين مطلب افزود: براساس پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته ساماندهي يک ميليون و هفتصد هزار شيء تاريخي در دستور کار اداره کل امور موزه هاي سازمان ميراث فرهنگي قرار دارد.

محمد حسين فرمهيني فراهاني در ادامه خاطرنشان کرد: قراراست براي تمامي اين تعداد شيء موزه‌اي شناسنامه تنظيم شود که البته صدور دو شناسنامه حاوي اطلاعات عمومي و اطلاعات کالبدي و تخصصي در دستور کار قراردارد.

به گفته اين دکتراي تاريخ: ساماندهي اشياي موزه اي، يکي از بزرگ‌ترين پروژه‌ها و اهداف ما در سازمان ميراث فرهنگي به شمار مي‌آيد.

وي با اشاره به اين که سه فاز به منظور ساماندهي اشياي تاريخي مد نظر قرار گرفته است اظهار داشت: براين اساس ابتدا بايد براي تمامي اشيا شناسنامه عمومي، تخصصي و کالبدي تهيه شود ضمن اين که تمامي اطلاعات آنها نيز بايد در سيستم رايانه‌اي وارد شود.

دبير شوراي عالي ساماندهي اشياي موزه اي کل کشور با بيان اين که در فاز سوم به صورت متمرکز بانک اطلاعاتي ايجاد مي‌شود تصريح کرد: هم اکنون تمامي مراحل مورد اشاره به صورت هم زمان در حال انجام و پيگيري است.

اين مقام مسوول در اداره کل امور موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي اضافه کرد: هم اکنون به عنوان پايلوت يک بانک اطلاعاتي در موزه ملي ايجاد کرده ايم به طوري که نزديک به بيست هزار شيء در اين بانک اطلاعاتي وارد شده است.

به گفته اين مقام مسوول در معاونت فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي: اين اطلاعات به عنوان بانک اطلاعات اموال منقول تاريخي فرهنگي موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي به شمار مي‌آيد


تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۳۰ | ۷:۲۴ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
                                    
تعداد دو اسکلت نسبتاً سالم در فضاي زير بستر شهر سامن همدان بدست آمد که البته هنوز نوع و شيوه تدفين خاصي در اين خصوص مشاهده نشده است.

سرپرست هيات فصل دوم کاوش در شهر تاريخي سامن همدان در گفتگو با ميراث آريا(chtn) ضمن بيان اين مطلب افزود: شهر سامن يکي از شهرهاي کوچک جنوب ملاير در مسير ملاير به بروجرد واقع شده که محوطه يادشده در زير بسترخيابان‌ها و معابر ساختمان‌هاي مسکوني و در حقيقت در زير شهر قرار گرفته است.

علي خاکسار در ادامه خاطرنشان کرد: محوطه‌هاي تاريخي بدست آمده در عمق سه تا پنج متري زمين و در بستر سنگي واقع شده اند.

وي اضافه کرد: با توجه به اين که هنوز تعيين حريم در اين محوطه انجام نشده، فضاي فعلي که هم‌‌اکنون کاوش شده، مساحتي در حدود سه هکتار را دربرگرفته است.


تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۹ | ۷:۲۰ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

فرانسه به منظور ترغيب گردشگران داخلي و خارجي به بازديد از موزه‌هاي گران قيمت خود هزينه ورودي اين اماکن براي افراد زير 25 سال را رايگان مي‌کند.

به گزارش ميراث آريا (chtn)، نيکولا سارکوزي در سخنراني اخير خود اعلام کرد به زودي طرح رايگان کردن بهاي بليط موزه‌ها و اماکن باستاني فرانسه براي افراد زير 25 سال تصويب و از چهارم آوريل به اجرا درخواهد آمد.

وي همچنين از ساخت موزه‌اي جديد خبر داد که به معرفي تاريخ اين کشور در اعصار مختلف مي‌پردازد. اگر چه محل ساخت اين موزه يکي از مناطق مهم و تاريخي فرانسه اعلام شده اما رئيس جمهور از بيان محل دقيق آن امتناع کرد.

لازم به ذکر است دو موزه لوور و اورسي از موزه‌هاي ملي فرانسه محسوب مي‌شوند که بهاي بليط بزرگسالان براي هر نفر در موزه لوور 9 يورو معادل 11970 تومان است


تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۹ | ۷:۱۷ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
                                          
مجموعه عظيمي از سکه‌هاي طلايي سده اول ميلادي بريتانيا چندي پيش توسط يک تيم باستان‌شناسي در نزديکي يکي از فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي شهر باستاني سافولک در شرق انگلستان کشف شد.

به گزارش ميراث آريا (chtn)، باستان‌شناسان معتقدند تقريبا تمام سکه‌هاي به دست آمده، در زمان بوديکا يکي از ملکه‌هاي جنگجوي قبيله آيسني(Iceni) که درسال 60 ميلادي عليه روميان برخاسته بود، ضرب شده‌اند.

اين سکه‌ها که هر کدام وزني پنج گرمي داشته در داخل ظروفي سفالين که قدمتشان به سال‌هاي 15 تا 20 ميلادي مي رسيده است جمع‌آوري شده بودند.

برخي بر اين فرضند که به احتمال فراوان اين سکه‌ها متعلق به فرد يا قبيله‌اي ثروتمند بوده که براي خروج از فشارهاي سياسي يا بلاياي طبيعي همچون خشکسالي اين سکه‌ها را به عنوان نظر اهدا کرده بودند. اگر چه اين گفتارها هنوز در حد فرض بوده و به اثبات نرسيده‌اند.

يان لينز مدير بخش سکه‌هاي عصر آهن موزه بريتيش انگلستان گفت: اين انبار سکه‌ها به نوبه خود منحصر به فرد بوده و يکي از بزرگترين اماکن ذخيره سکه‌ است که تاکنون در اکتشافات متعلق به عصر آهن انگلستان کشف شده است.

تعداد سکه‌ها، 824 عدد بوده و به گفته کارشناسان ارزش مادي آنها در آن دوره برابر با يک ميليون پوند امروزي بوده است


تاريخ : شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۸ | ۱۲:۱۶ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
                

باستان‌شناسان در تحقيقات اخير خود به اين نتيجه رسيدند که اشيا سلطنتي موجود در قبري که به پدر اسکندر مقدوني نسبت داده شده بودند متعلق به برادر ناتني وي بوده و در حقيقت به خود اسکندر تعلق داشته‌اند.

به گزارش ميراث آريا (chtn)، اين اشيا که يک کلاه خود، سپر و يک تاج را تشکيل مي دادند در واقع به خود اسکندر مقدوني تعلق داشته و پس از مرگ وي در اختيار برادر ناتني او قرار گرفتند.

ايگن بورزا، استاد تاريخ باستان دانشگاه ايالتي پنسيلوانيا، گفت: باستان شناسان در بررسي‌هاي پيشين خود حدس مي‌زدند که اشيا به دست آمده در اين قبر که حاوي يک هدبند نقره‌اي، يک کلاه خود آهني، يک زره به همراه چند سلاح بوده، به فيليپ دوم، پدر اسکندر مقدوني تعلق داشته که در سال 330 پيش از ميلاد به قتل رسيده بود.

وي افزود: اما بررسي‌هاي اخير روي طرح‌ها، ظروف سفالي و ديگر اشيا تاريخي موجود در اين قبر نشان داد که همه اين آثار به نسلي جديدتر از پدر اسکندر تعلق دارد.

به گفته کارشناسان نقاشي‌هاي کشيده شده روي ديوارهاي مقبره، تصاويري از صحنه‌هاي شکار حيوانات آسيايي را نشان مي‌دهد که تطابق بسيار زيادي با دوره‌اي دارد که اسکندر در مشرق زمين به سر مي‌بردهاست، علاوه بر آن ظروف نقره‌اي که در اين مقبره يافت شده‌اند وسايل اندازه‌گيري بودند که در زمان اسکندر مقدوني مورد استفاده قرار مي‌گرفتند


تاريخ : شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۸ | ۱۲:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

همايش راهنمايان تور 2 و 3 اسفندماه سال‌جاري با همکاري سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان يزد و بخش خصوصي برگزار مي‌شود .

معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان يزد با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت: اين همايش "روز جهاني راهنمايان تور" لقب گرفته است و در روز جهاني راهنمايان تور در اين استان برگزار مي‌شود .

علي اکبر کاظمي افزود: اين همايش با همکاري انجمن راهنمايان تور تهران و سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان يزد به مدت دو روز اجرا مي‌شود.

وي تصريح کرد: در اين همايش برنامه تقدير از راهنمايان تور نمونه را خواهيم داشت و همچنين جاذبه‌هاي گردشگري استان بررسي مي‌شود .

کاظمي اضافه کرد:بازديد از جاذبه‌هاي فرهنگي و تاريخي و گردشگري يزد و تعامل راهنمايان تور تهران ، يزد نيز از ديگر برنامه‌هاي اين همايش است.

وي ادامه داد: در اين همايش رئيس سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان يزد نيز سخنراني خواهد داشت و معرفي جاذبه‌هاي فرهنگي و تاريخي يزد به راهنمايان تور تهران در برنامه گنجانده شده است


تاريخ : شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۸ | ۱۲:۱۰ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

براساس توافق‌ها و مذاکرات صورت گرفته بين مقامات بلند پايه سازمان ميراث فرهنگي و موزه بريتانيا قرار است، تابستان سال آينده منشور کوروش در موزه ملي به نمايش گذاشته شود.

مدير موزه ملي ايران در گفتگو با ميراث آريا (chtn) ضمن بيان اين مطلب افزود: براساس پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته، پس از پايان نمايش نمايشگاه "ايران عصر صفوي" در موزه بريتانيا، قرار است منشور کوروش به مدت چند ماه، در موزه ملي به نمايش گذاشته شود.

محمدرضا مهرانديش در ادامه خاطرنشان کرد: همراه با منشور کوروش، ‌تمامي آثار مرتبط به اين فرهنگ و حوزه تمدني در موزه به نمايش گذاشته خواهد شد.

به گفته اين مقام مسوول در موزه ملي ايران، ‌هم اکنون در تلاش هستيم که علاوه برنمايش اشيا، به نمايش يک سري ابزار مرتبط مانند کتاب به اين نمايشگاه بپردازيم. در حقيقت صرفاً به نمايش اشياء نمي پردازيم بلکه يک نمايشگاه چند رسانه‌اي را در معرض ديد عموم خواهيم گذاشت.

وي با اشاره به اين که در نخستين قدم نمايش اشياي موزه‌هاي خارجي در ايران، ‌نمايش منشور کوروش يکي از اشياي منحصر بفرد موزه بريتانيا در دستور کار قرار گرفته است اظهارداشت: منشور کوروش اثري بسيار مهم است که بيانگر حقوق بشر و ارتباط اديان و اقوام در اين سرزمين است.

منشور کوروش در حدود سال 1285 هنگام کاوش‌هاي باستان‌شناسي در ميان‌رودان (بين‌النهرين) کشف شده است. اين منشور که به استوانه کوروش هم موسوم است 130 سال پيش از کشور خارج شده و اکنون در موزه بريتانيا نگهداري مي‌شود.

منشور کوروش يک شي استوانه‌اي سفالين است که در سال 539 پيش از ميلاد به فرمان کوروش دوم هخامنشي ساخته شده و دور تا دور آن مجموعه‌اي از سخنان و دستورات پادشاه به خط ميخي بابلي نقش بسته، به همين علت اين استوانه به منشور حقوق بشر در جهان شناخته مي‌شود.


تاريخ : شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۸ | ۷:۳۸ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
                                     
مجموعه ميراث جهاني پاسارگاد با 171 هکتار مساحت در 38 کيلومتري شيراز قرار دارد که شامل آرامگاه، کاروانسرا، کاخ‌هاي بار عام، دروازه، چهارباغ شاهي، آرامگاه کمبوجيه و محوطه مقدس است.

به گزارش ميراث آريا(chtn) عضو گروه مطالعات تاريخي پروژه مرمت آرامگاه کوروش در نشست پرسش و پاسخ با موضوع فرآيند عمليات مرمت آرامگاه کوروش ضمن بيان اين مطلب افزود: اين مجموعه داراي آب و هواي سرد کوهستاني، زمستاني سرد و تابستان گرم و خشک است که وجه تسميه آن از مورخان يونان باستان هم چون پروتون، گزنفون و هرودوت به ما رسيده است .

وي با اشاره به اين که دردوره اسلامي با نام‌گذاري آرامگاه کوروش به نام مادر حضرت سليمان، اين بنا به اوج تقدس خود رسيد اظهار داشت: در دوره هخامنشي اين بنا همواره مورد تقدس و احترام پادشاهان آن زمان بود از اين رو مراسم تاج‌گذاري آنان به مدت 220 سال در اين مکان انجام شد .

وي با بيان اينکه اردشير اول ساساني خود را از نسل اردشير هخامنشي مي‌دانست تصريح کرد: پس از هخامنشيان، اشکانيان و ساسانيان نيز اين مکان را مورد احترام و تقدس خود قرار مي‌دادند .

وي با بيان اينکه در قرن هفتم اين مکان به مسجد و بعد به قبرستان تبديل شد اضافه کرد: آرامگاه در زميني به مساحت صد و پنجاه و شش مترمربع، دوازده در سيزده متر و به ارتفاع يازده متر از شش پله و يک پلان موجود در زير زمين واقع شده است .

زارع ادامه داد: بر اساس گمانه زني‌هاي انجام شده در سال 1963 مشخص شد که پ
پلکان اول و دوم 156، پلکان سوم و چهارم 105 سانتي متر و پنجم و ششم 55 سانتي‌متر است، البته پلکان اول هم اکنون ديده نمي‌شود .

به گفته اين کارشناس تاريخي: بر اساس نوشته‌هاي مورخان يوناني جايگاه ترفيع در اتاقک بالا ، آرامگاه کوروش و همسرش بوده که البته گنجايش دو تدفين نيز بيشتر نبوده است .

معماري آرامگاه کوروش برگرفته از معماري زيگوراتي

در ادامه کريمي در مورد ساختار معماري آرامگاه کوروش در ديدگاه باستان‌شناسي گفت: ساختار معماري آرامگاه از معماري زيگوراتي و معابد بين النهرين الهام گرفته شده است .

وي با اشاره به اينکه مصالح بکار برده شده در ساخت بناي آرامگاه کوروش سنگ سفيد تراولتن مربوط به معبد الماس بري سيوند به پاسارگاد منتقل شده اظهار داشت: براي احداث آرامگاه، سنگ‌ها از معدن به صورت زمخت جدا شده و سپس در پايين کوه تراشيده و به وسيله غلتک به پاسارگاد منتقل مي‌شده است .

اين کارشناس مرمت با بيان اينکه سنگ‌هاي چهارگوش توسط چهارپايان و سپس بوسيله الوار به پاسارگاد منتقل ‌شده است تصريح کرد: بر اساس علائم و نشانه‌هاي بدست آمده، استفاده از ابزارهايي مانند کلنگ، چکش، قلم‌هاي نوک تيز لبه‌دار، دندانه‌دار، تک شانه‌اي و دو شانه‌اي در فرآيند ساخت آرامگاه بکار برده ‌شده است .

به گفته کريمي معمولاً با استفاده از پوست کوسه و الياف ليف درخت خرما، پس از ساخت، بنا را صيقل داده سپس با استفاده از رنگ، بنا را رنگ آميزي کرده‌اند .

بلوک‌هاي آرامگاه شناسنامه دارند

در ادامه نصيري درباره موضوع مستندساري فرآيند مرمت آرامگاه کوروش گفت: بر اساس گزارش‌هاي موجود در عمليات مستندنگاري، آرامگاه از چهار جهت نقشه برداري شد، سپس سه دوره مرمت آرامگاه همراه با تمام شکست‌ها و جزييات مشخص شدند .

وي با اشاره به فرسايش‌هاي طبيعي، بيولوژيکي، تخريب‌هاي انساني و شکستگي‌هاي وارد شده در آرامگاه اظهار داشت: هم اکنون تک تک بلوک‌ها داراي شناسنامه و نام بوده و مشخصات تمامي سنگ‌ها نيز مشخص شده است.

تقوي ديگر کارشناس حوزه مستند نگاري عمليات مرمت آرامگاه کوروش در اين نشست گفت: در فرآيند مستندنگاري هريک از بلوک‌هاي آرامگاه شماره گذاري شدند، حتي مرمت‌هاي انجام شده در سال‌هاي گذشته نيز در اين عمليات مشخص شدند .

وي با اشاره به اينکه جزييات داخل اتاقک آرامگاه برداشت شده است اظهار داشت: محراب آرامگاه نيز به صورت کامل شبکه‌بندي و مستندنگاري شده، همچنين نماي مختلف شرقي، جنوبي و غربي با آسيب‌هاي موجود در آنها نيز مستندنگاري شده است.

بيشترين فرسايش آرامگاه در ضلع جنوب غربي

کليايي يکي از اعضاي گروه آسيب شناسي آرامگاه نيز در اين نشست با اشاره به عمده ترين آسيب‌هاي آرامگاه کوروش گفت: آسيب‌هاي گل سنگ، ترک خوردگي، شکستگي، پوسته شدن و ورقه شدن، رسوبات نارنجي رنگ، آب‌شکستگي و آسيب‌هاي ناشي از مواد و مصالح مرمتي گذشته از جمله عمده‌ترين آسيب‌هاي آرامگاه کوروش به شمار مي‌آيند .

وي با اشاره به قرار گرفتن آرامگاه در محيط روباز و تشديد تاثير عوامل محيطي روي آن اظهار داشت: بر اساس گزارش‌هاي موجود، در ضلع جنوب شرقي، تشديد گل سنگ يکي از آسيب‌هاي مهم به شمار مي‌آيد چراکه تابش آفتاب اندک بوده و تبخير رطوبت نيز باعث رشد گل سنگ شده است.

کليايي با بيان اينکه در ضلع جنوب شرقي به علت حضور آب و تاثيرات محيطي و جوي، ترک و ريز ترک‌هايي ايجاد شده است تصريح کرد: در ضلع شمال غربي نيز بيشترين آسيب وارده شکستگي تحت تاثير حضور آب و عوامل محيطي ديگر اعلام شده است . از سوي ديگر در ضلع شمال شرقي بلوک‌ها از ساختار سنگ جدا شده و تخريب سنگي رخ داده است .

وي به پوسته شدن و ورقه شدن سطح ديوارها ناشي از تاثير رطوبت و عوارض محيطي اشاره کرد و گفت: رسوب‌هاي نارنجي رنگ ناشي از تغيير رنگ روي سنگ، تحت تاثير رطوبت و فعاليت‌هاي شيميايي است.

به گفته اين کارشناس در ضلع جنوب غربي آرامگاه به دليل وزش باد و نفوذ رطوبت، بيشترين فرسايش با ايجاد حفره و شيارهايي روي بلوک‌ها مشاهده شده است .

وي استفاده از مصالح نامناسب و سيمان‌هاي بکار برده شده در سال 1330 را از ديگر عوامل آسيب‌هاي آرامگاه ذکر کرده و تاکيد کرد: البته بکار بردن سيمان در آن زمان در روندحفاظت آرامگاه تاثيرگذار بوده به طوري که خاصيت موجود در سيمان باعث تخريب شده که بايد کنترل شود .

رضا شيخ السلام ديگر کارشناس گروه آسيب شناسي کارگاه مرمت آرامگاه کوروش در اين نشست گفت: تخريب فيزيکي و شيميايي در سنگ به دليل ضريب انبساط متفاوت نسبت به سنگ ايجاد مي‌شود، اين در حالي است که به دليل حضور انسان تخريب‌هاي فرسايشي در اتاقک آرامگاه رخ داده است .

در ادامه اين نشست کارشناسان گروه زمين‌شناسي در مورد مطالعات ساختار سنگ در آرامگاه توضيحاتي ارائه دادند .

سعيدي در اين باره گفت: بر اساس مطالعات و آزمايش‌هاي انجام شده، سنگ آرامگاه، سنگ آهک ريز بلور، رنگ شکسته کرم روشن تا سفيد به نام علمي سنگ آهک سفيد در نمونه ميکروسکوپي است که در عام به تراولتن و در زمين‌شناسي ترس بلايت گفته مي‌شود .

به گفته اين کارشناس زمين‌شناسي براي انجام حفاظت بهتر، نمونه‌هايي از سنگ‌ کوه‌هاي دشت پاسارگاد مورد مطالعه قرار گرفت که در نتيجه نمونه سنگ معدن سيوند نمونه برداري و مطالعات ميکروسکوپي روي آن انجام شد .

وي با اشاره به ساير مطالعات ويژه به منظور حفاظت از سنگ‌ها اظهار داشت: بر اين اساس، وزن دقيق و ظاهري سنگ، مقايسه آن با ساير سنگ‌ها، ضريب جذب آن، خواص شيميايي، مکانيکي و عناصر تشکيل دهنده مورد بررسي قرار گرفت که در نهايت بهترين مصالح براي سازگاري سنگ انتخاب شد .

مهم‌ترين مشکل بام آرامگاه کورورش

تدوين‌گر طرح مرمت آرامگاه کوروش در اين نشست با اشاره به اين که دراواخر سال 79 و اوائل سال 80 نفوذ آب به سطوح ديواره و جاري شدن آن از سقف مشاهده شد اظهار داشت: در سال 80 داربست فلزي چندمنظوره اي براي زير پاقراردادن با امکان باربري برپا شد.

شهرام رهبر در ادامه خاطرنشان کرد: در نيمه دوم سال 80 مطالعات مربوط به حفاظت و مرمت آرامگاه آغاز شد که شکسته و فاسدشدن ملات‌هاي سيماني، رويش درختچه‌ها، وجود ريشه‌هاي درخت انجير وحشي، جابه جايي بلوک‌هاي سنگي، وجود درزهاي باز از جمله مهم‌ترين مشکلات بام آرامگاه اعلام شده اند .

وي با بيان اينکه ريزش آب از سقف آرامگاه يکي از دلايل تاييد مرمت اين بنا است تصريح کرد: در مرمت آرامگاه تلاش شد تا بخش‌هاي بازسازي شده بتني با قطعات سنگي جايگزين شود . به اين منظور از سنگ‌هاي معدن زمان هخامنشيان و نيز ملات بهينه‌سازي شده ماسه و شيره آهک براي ساخت استفاده شد .

وي با اشاره به استحکام بخشي قطعات شکسته، شناسايي و مستندنگاري قطعات زيرين پس از برداشت سيمان‌ها، مسدود کردن درزها و شکاف‌ها اظهار داشت: در طرح مرمت ابتدا آسيب‌ها ذکر، سپس تصاوير با ارائه زمان، عکاس، طرح، تاريخ و توضيحات، آسيب، دليل و درمان ارائه شدند .

به گفته رهبر بر اساس طرح مرمت در يک مرحله سيمان‌ها برداشته شده، سپس ابعاد و اندازه‌‌هاي سنگ‌هاي جديد مشخص و در مرحله بعد سنگ‌هاي جديد شماره گذاري و در هرجاي پلان بام، آسيب، دليل و درمان سنگ‌هاي مربوطه ذکر و قطعات سنگي جديد در تمامي اشکال و ابعاد ذکر شدند


تاريخ : پنجشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۶ | ۱۳:۳ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
                                                      

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گردشگري_ دومين هم انديشي راهنمايان گردشگري و مديران دفاتر خدمات مسافرتي با همكاري "انجمن صنفي راهنمايان گردشگري استان تهران" و انجمن مردم‌نهاد "خانه فرآوران ايران" برگزار مي‌شود.
برگزاركنندگان، اهداف اين هم‌انديشي را پيگيري، بررسي و به روز رساني منشور اخلاقي و آئين‌نامه‌هاي فعاليتي راهنمايان گردشگري اعلام كرده‌اند.
موضوعات اين نشست، کارگاه تهران شناسي، ارائه مقاله درخصوص فعاليت راهنمايان گردشگري، برگزاري پنل مباحثه درخصوص موضوعات مرتبط با راهنمايان گردشگري و دفاتر خدمات مسافرتي و معرفي برنامه‌هاي انجمن صنفي راهنمايان گردشگري استان تهران ذكر شده است.
اين جلسه در تاريخ 1 بهمن سال 1387 و از ساعت 17 تا 19 برگزار مي‌شود و از مديران دفاتر خدمات مسافرتي، راهنمايان گردشگري، مسئولان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، مديران هتل‌ها، موسسات آموزشي، اساتيد دانشگاه و دانشجويان رشته‌هاي مرتبط با گردشگري دعوت شده است.
قابل ذكر است كه محل برگزاري اين هم‌انديشي، تهران، خيابان نجات الهي جنوبي(ويلا)، نبش خيابان ورشو، خانه شهرياران جوان، سالن آمفي تئاتر است.
منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی


تاريخ : پنجشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۶ | ۷:۵۹ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
قدرت باورنكردني خلاقيت دريك فيل "

 

اين فيل به مانند هزاران فيل موجود در هندوستان زندگي عادي

را پشت سر گذاشته ، ولي

بطور كاملا تصادفي از نيروي تخيل و خلاقيتش استفاده

برده و تعجب دانشمندان رو برانگيخته

و البته نظر بسياري از برگزاركنندگان سيرك !

هر روزه توريستهاي زيادي براي ديدن اين جلوه عظيم خداوندي

 به باغ وحش محل جديد زندگي اين فيل رهسپار ميشوند.

 

كوچولو، بزرگترين سايت عاشقانه و تفريحي ايران

 

 

كوچولو، بزرگترين سايت عاشقانه و تفريحي ايران

 

 

كوچولو، بزرگترين سايت عاشقانه و تفريحي ايران

 

 

كوچولو، بزرگترين سايت عاشقانه و تفريحي ايران

 

 

كوچولو، بزرگترين سايت عاشقانه و تفريحي ايران

 

 

كوچولو، بزرگترين سايت عاشقانه و تفريحي ايران

 

 

كوچولو، بزرگترين سايت عاشقانه و تفريحي ايران

منبع تصاویر: www.kocholo.orgتاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۵ | ۱۱:۱۴ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
                                    
 

در پي درخواست‌هاي مکرر زائران عتبات عاليات از سازمان ميراث فرهنگي مبني بر رسيدگي و مرمت مزار بزرگاني که در قبرستان وادي السلام به خاک سپرده شده‌اند، اين سازمان طرح ساماندهي اين قبرستان بزرگ و تاريخي اسلامي را بررسي مي‌کند.

به گزارش ميراث آريا(chtn) سخنگوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، با بيان اين مطلب افزود: با توجه به اهميت ديني و تاريخي قبرستان وادي السلام و وجود مزار بسياري از پيامبران و نيز شخصيت‌هاي بزرگ اسلامي که شمار زيادي از آنان نيز ايراني هستند، زائران ايراني عتبات عاليات خواستار رسيدگي و توجه بيشتر به اين مکان هستند و بارها اعلام کرده‌اند که بايد با مرمت و ساماندهي مزارهاي موجود در اين قبرستان فضايي در شان اين ميراث مهم و عظيم اسلامي ايجاد شود.

سيد رضا موسوي با اشاره به وجود مزار بيش از 30 هزار ايراني در قبرستان وادي السلام اظهار داشت: با توجه به تعلق تاريخي منطقه بين‌النهرين به ايران کهن، بسياري از مشاهير و شخصيت‌هاي تاريخي، مذهبي و علمي ايراني در وادي السلام به خاک سپرده‌ شده‌اند و حفظ سرحدات فرهنگي کشورمان ايجاب مي‌کند که طرحي براي شناسايي بزرگان ايراني دفن شده در اين قبرستان تدوين و گامي براي ساماندهي مزار آنان برداشته شود.

وي افزود: قبرستان وادي السلام در نجف اشرف کهن‌ترين و بزرگترين قبرستان جهان اسلام است که هر ساله هزاران زائر مسلمان از آن زيارت مي‌کنند. اين قبرستان بر مزار پيامبران از حضرت آدم (ع) و حضرت يونس و بسياري از بزرگان دين اسلام، مزار ايرانيان بزرگي همچون علامه حلي، مقدس اردبيلي، شيخ مرتضي انصاري و رئيس علي دلواري است.

موسوي گفت: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، پس‌از نظر سنجي‌ها و بررسي‌ طرح ساماندهي قبرستان وادي‌السلام را در دستور کار قرار داده و رايزني‌ها و هماهنگي‌هاي لازم را در اين زمينه انجام خواهد داد./
 
                  


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۴ | ۱۶:۱۸ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

درب سوزان جهنم در ازبکستان

این محل که در نزدیکی شهر کوچک درواز در ازبکستان قرار دارد، توسط افراد محلی "در جهنم" خوانده می شود.

به گزارش سرویس بین الملل پارسینه به نقل از انگلیش راشا، این محل که در نزدیکی شهر کوچک درواز در ازبکستان قرار دارد، توسط افراد محلی "در جهنم" خوانده می شود.
داستان در جهنم به 35 سال قبل برمی گردد: هنگامیکه زمین شناسان در جستجوی گاز حفاری می کردند، به حفره ای زیر زمینی رسیدند که بسیار بزرگ بود و همه تجهیزیت حفاری و چادرهای کاوشگران را در خود فرو برد. از آنجایی که حفره را گاز پر کرده بود، کسی جرات رفتن به عمق غار را پیدا نکرد و آنان حفره را آتش زدند تا از انتشار گازهای سمی جلوگیری کنند. از آن زمان، این حفره برای 35 سال است که بدون وقفه می سوزد.تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۴ | ۱۲:۱۲ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

تا پيش از سال 1384تعداد موزه‌هاي کشور 102 موزه بود که هم اکنون اين رقم به 180 موزه رسيده است.

مديرکل امور موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در گفتگو با ميراث آريا (chtn) ضمن بيان اين مطلب افزود: بر اساس پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته تا سال 1388تعداد موزه‌هاي کشور به 300 موزه خواهد رسيد.

محمد حسين فرمهيني فراهاني در ادامه خاطرنشان کرد: در بيست و دوم بهمن ماه و درنهايت تا پايان سال جاري موزه‌هاي بسياري در استان‌هاي اصفهان، آذربايجان شرقي، گلستان، خراسان رضوي، اردبيل، فارس، سيستان و بلوچستان، خوزستان و کرمانشاه گشايش مي‌يابد.

به گفته اين مقام مسوول در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري: موزه ها نشان‌دهنده ريشه، هويت، فکر و سالها انديشيدن نياکان ما و در واقع موزه هويت ملي يک کشور هستند.

فراهاني اضافه کرد: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري براي ارتقاي جايگاه موزه‌ها در جامعه، بايد به موزه و موزه‌داري توجه بيشتري کند.

وي با اشاره به اين که يکي از وظايف موزه ايجاد بستر مناسب براي تحقيق و پژوهش است اظهار داشت: يکي از بحث‌هاي موجود، استفاده منطقي و اساسي از موزه‌ها است چراکه ما صاحب تمدني کهن و صاحب اشياي تاريخي بي‌نظيري هستيم که همه نشانگر هويت، فرهنگ و هنر غني ماست


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۴ | ۱۱:۱۸ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

__________________


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۴ | ۷:۳۱ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
                            

موسسه باستان‌شناسي زير آب سنت پترزبورگ روسيه به منظور معرفي ميراث زير آب اين کشور، درصدد افتتاح موزه‌اي از کشتي‌هاي غرق شده است.

به گزارش ميراث آريا (chtn)، آندري لوکوشين مسئول موزه کشتي‌هاي غرق شده گفت: هدف ما نشان دادن آثار به جاي مانده از کشتي‌هاي غرق شده و نمايش‌ عکس‌هاي زيردريايي، اشيا باستاني اعماق دريا و قسمت‌هاي خارج شده کشتي‌هاي بادباني قديمي است که از اعماق درياي بالتيک بيرون کشيده شده‌اند.

وي افزود: اشيا و آثار غرق شده ديگري نيز اخيراً توسط باستان‌شناسان آزاد در اين منطقه به دست آمده و آماده به نمايش درآمدن در اين موزه هستند.

به گفته باستان‌شناسان، درياي بالتيک، مدفن هزاران کشتي غرق شده‌اي است که حتي پس از گذشت صدها سال به دليل ويژگي‌ خاص دما و آب منطقه تقريبا سالم مانده‌اند


تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۲ | ۱۴:۴۱ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

غیاث الدین کیخسرو، پسر علاء الدین کیکاووس و از پادشاهان سلجوقی که در سال 634 هجری قمری به جای پدرش به پادشاهی می رسد، دختر پادشاه گرجستان را به همسری بر می گزیند و عاشق زیبایی رخسار او می گردد (زیبایی زنان و دختران گرجی در آن زمان شهره شرق و غرب بوده است) و تصمیم می گیرد که نقش چهره او را بر سکه ها بنگارد، نزدیکان وی به پاس اسلام او را از این کار باز می دارند ولی وی بر تصمیم خود پافشاری می کند در نتیجه تصمیم گرفته می شود که خورشید را به کنایه از چهره زیبای آن شاهزاده خانم بر فراز شیر بنگارند که هم دلخواه کیخسرو انجام گرفته باشد و هم مرم به حقیقت ماجرا پی نبرند و پندارند که مقصود صورت طالع شاه بوده است.

ابن عبری در حالی که قصد نکوهش کیخسرو و ذم زبونی وی در برابر یک زن را داشته است، اما همین مطلب وی باعث روشن شدن موضوع برای ما و حل معمای تاریخی چگونگی پیدایش شیر و خورشید شده است.

چون ابن عبری دوران جوانی خود را در زمان کیخسرو گذرانیده است و زادگاهش نیز ملطیه یکی از شهرهای آسیای کوچک بوده، از این رو از تاریخ سلجوقیان روم بویژه سرگذشت کیخسرو و جانشینان وی به خوبی آگاه است و از طرف دیگر چون یکی از مولفان دانشمند بوده که گزافه گویی نمی کرده است از اینجا می توان به درستی سخن وی اطمینان نمود که دارای ارزش تاریخی بسیار می باشد، از طرف دیگر سکه های بسیاری با نقش شیر و خورشید از کیخسرو بر جای مانده که استواری سخن این نویسنده را تائید می کند و سکه شناسان تائید می کنند که پیش از سکه های کیخسرو سکه ای با نقش شیر و خورشید دیده نشده است و این سکه ها نخستین سکه ها با نقش شیر و خورشید می باشند.

 

 1369

 در آن روزگار حکومت سلجوقیان تحت لوای دولت مقتدر عباسی قرار داشت به همین دلیل در پشت سکه های سلجوقی نام خلیفه عباسی هم عصر حاکم سلجوقی نقش بسته است

1366

السلطان الاعظم کیخسروبن کیقباد        الامام المستنصر بالله امیر المومنین

1368

 السلطان الاعظم غیاث الدنیا و الدین             الامام المستنصر بالله امیر المومنین

کیخسرو بن کیقباد(ضرب بقونیه فی سنه---- ستمائه)

1364

 

ضرب این سکه ها در شهرهای قونیه و سیواس و مابین سالهای ۶۳۸ تا ۶۴۴ هجری قمری بوده است

 

 

 تاريخ : شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۱ | ۱۲:۳۴ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

هم اکنون عمليات سنگ کاري اطراف ضريح حرم سيدالشهدا (ع) با همکاري مرمت‌گران و کارشناسان ستاد بازسازي عتبات عاليات درحال اجرا است.

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات کربلاي معلي در گفتگو با ميراث آريا (‌chtn) ضمن بيان اين مطلب افزود: از حدو سه ماه پيش عمليات سنگ کاري داخل حرم قسمت اطراف‌ ضريح حضرت سيدالشهدا(ع) آغاز شده که هم اکنون نيز ادامه دارد.

داود منافي پور در ادامه خاطرنشان کرد: حدود يک ماه پيش عمليات ساخت دو درب فرعي ورودي حضرت ابولفضل العباس(ع ) به نام هاي حضرت ام البنين (س) و حضرت زهرا (س) توسط استادکاران اصفهاني در اصفهان به پايان رسيده است.

به گفته اين مقام مسوول در ستاد بازسازي عتبات عاليات کربلاي معلي: باتوجه ‌به‌ شلوغ بودن و تراکم‌ جمعيت زائران حرم حضرت ابوالفضل(ع) در روزهاي تاسوعا و عاشورا ارسال و نصب اين دو درب به هفته آينده موکول شد.

وي با اشاره به اين که قراراست در زمان مقرر، حضرت آيت اله صافي متولي حرم حضرت ابوالفضل (ع)، دو نفر را براي دريافت دو درب ياد شده به مرز اعزام کند اظهار داشت: در هفته آينده ستاد بازسازي عتبات عاليات کربلاي معلي دو طرح به حضور حضرت آيت اله‌صافي متولي حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع) پيشنهاد مي‌کند.

منافي پور در ادامه تأکيد کرد: در صورت قبول طرح پيشنهادي ستاد بازسازي عتبات عاليات کربلاي معلي، درب ضريح حضرت ابوالفضل (ع) با سي کيلوگرم طلاي خالص ساخته خواهد شد.

وي ادامه داد: هم اکنون ستاد بازسازي عتبات عاليات در کربلا طرح بزرگي براي اتصال دو حرم امام حسين (ع) و حرم حضرت ابوالفضل (ع) در دست اجرا دارد که يکي از بزرگترين طرح‌هاي عمراني در اين منطقه به شمار مي‌آيد./


تاريخ : شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۲۱ | ۸:۴۱ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

به گزارش سفر نیوز ، آثار موزه ملکه ويکتورياي انگلستان که در زمان جنگ جهاني دوم به سرقت رفته بودند چندي پيش به دست سارق خود به موزه بازگردانده شدند.

اين آثار که مجموعا 2042 شي با ارزش موزه ملکه ويکتوريا را تشکيل مي‌دادند در فاصله سال‌هاي 1944 تا 1953 توسط يکي از کارکنان موزه به سرقت رفته بودند.

اگر چه سارق آثار زينتي موزه در سال 1953 بازداشت و به زندان افکنده شده بود اما پليس تنها موفق به کشف 24 اثر شده و به همين دليل وي را به سه سال حبس محکوم کردند.

جان نيون که در زمان سرقت اشيا 48 سال داشت و در انبار موزه کار مي‌کرد تنها دليل خود از سرقت اين آثار را زيبايي آنها دانسته و گفت: من قادر به مهار خود نبودم، آنها واقعا زيبا بودندتاريخ : یکشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۱۵ | ۱۴:۲۸ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
مدير کل امور موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي خبرداد:

براساس هماهنگي‌هاي انجام شده توسط اداره کل امور موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي صنايع‌دستي و گردشگري برنامه‌اي با عنوان موقعيت بحران در برنامه‌هاي موزه‌هاي کشور برنامه‌ريزي شد.

مدير کل امور موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در گفتگو با ميراث آريا( chtn) ضمن بيان اين مطلب افزود: پروژه موقعيت بحران در موزه‌هاي کشور با در نظر گرفتن ‌شرايط بحراني جنگ‌هاي ناخواسته، زلزله و حوادثي نظير آن برنامه ريزي و طراحي شده است.

محمد حسين فرمهيني فراهاني در ادامه خاطرنشان کرد: در راستاي اجراي پروژه موقعيت بحران در موزه هاي سراسر کشور هم اکنون طراحي انبارهاي امن در هشت استان آذربايجان شرقي، اصفهان،‌ فارس، خراسان رضوي، قزوين،‌ کرمان، خوزستان و همدان در حال انجام است.

وي با اشاره به اين که هم اکنون مطالعات مقدماتي احداث انبار امن در استان آذربايجان شرقي انجام شده اظهار داشت: تملک و مکان يابي انبار امن در قزوين با مشکلاتي روبرو شده ضمن اين که انجام مطالعات اوليه براي احداث يک انبار امن در سايت موزه هگمتانه پيش بيني شده است.

به گفته اين کارشناس ارشد تاريخ: براساس اين برنامه همچنين آموزش مديريت بحران به کارشناسان و مديران مرتبط به موزه در دستور کار قرار دارد


تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۱۱ | ۷:۲۶ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 
 

به گزارش سفر نیوز ،اگرچه بيش از 12 سال از کشف مرد يخي 10 هزار ساله در آلاسکا مي‌گذرد،‌اما هنوز هم آزمايشات DNA موفق به شناسايي نوادگان امروزي او نشده است.

دانشمندان اعلام کردند: آزمايش DNA به عمل آمده از 200 نفراز قبايل مختلف سرخپوست آلاسکا، تاکنون هيچ کونه شباهتي با مشخصات ژنتيکي مرد يخي نداشته است.

برخي از محققان معتقدند،‌ به احتمال فراوان قبايل منتصب به اين مرد، از آن دسته سرخپوستاني هستند که از شمال قاره امريکا به سمت جنوب و به مناطقي همچون کاليفرنيا،‌مکزيک، اکوادور،‌شيلي و آرژانتين مهاجرت کرده بودند.

ازاينرو دانشمندان درصددند با گسترده کردن دامنه تحقيقات خود به ديگر سرزمين‌هاي اين قاره،‌ موفق به شناسايي بازماندگان مرد يخي 10 هزار ساله شوند.تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۰۴ | ۱۵:۱۲ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
خیابان ولیعصر


چهار راه پهلوی، سال 1340 (چهار راه ولی عصر)

 

سه راه امین حضور، سال 1310

 

بانک شاهی در میدان توپخانه ، سال 1330 – (بانک تجارت میدان امام خمینی)

 

بانک شاهی در میدان توپخانه ، سال 1280 – دوره قاجار – (بانک تجارت میدان امام خمینی)

 

چشمه علی در شهر ری، سال 1280 – دوره قاجار

 

سر قبر آقا در خیابان مولوی ، سال 1330

 
میدان حسن آباد، سال 1300

 
میدان حسن آباد ، سال 1330

 
باغ شاه سال 1340، (میدان حر)

 
میدان فوزیه ، سال 1342 - (میدان امام حسین)

 
میدان فوزیه ، سال 1335 - (میدان امام حسین)

 

ساختمان مخابرات میدان توپخانه ، سال 1318 – (میدان امام خمینی)

 
میدان توپخانه سال 1330، (میدان امام خمینی)

 میدان 24 اسفند (انقلاب)، ابتدای امیر آباد ، سال 1343

 
کاروانسرای خانات ، سال 1290- (کاروانسرا در حال بازسازی)

 
خیابان لاله زار، سال 1325

 
ماشین دودی ، سال 1330

 

میدان شوش، سال 1335

 

خیابان طالقانی و ولی عصر ، سال 1330

 

تصویری هوایی از تهران, سال 1310 – (نمای تهران، از مناطق شمالی شهر )

 
خیابان پهلوی ، سال 1315 – (خیابان ولی عصر)

 

منبع تصاویر:Ashreshteh.com

تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۰۴ | ۷:۱۱ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

کشف قبرهاي جديدي از فراعنه مصر در جنوب قاهره با قدمتي نزديک به 4300 سال، وسعتي جديد بر فرضيات گذشته درباره محدوده قبرستان‌هاي مصر افزود.

به گزارش ميراث آريا (chtn)، اين قبرها که در منطقه سقاره، در جنوب قاهره به دست آمده با سنگ‌هايي تراش خورده ساخته شده و متعلق به اشراف زادگان مصري هستند.

زاهي‌ها واسف رئيس سازمان باستان‌شناسي مصر با بيان مطلب فوق گفت: کشف اين قبرها خبر از وجود منطقه گورستاني وسيعي در جنوب قاهره مي‌دهد و اين بدان معني است که اين قبرستان سلطنتي بسيار وسيع‌تر از تصورات گذشته باستان‌شناسان است.

وي افزود: حفاري‌هاي گذشته بخشي از اين منطقه گورستاني را مورد کاوش قرار داده بود، گورستاني که متعلق به اهرام پله‌اي شاه جوزر و شاه اوناس از سلسله پنجم فراعنه مصر بودند در حالي که قبرهاي مکشوفه جديد تا به امروز دست نخورده باقي مانده بودند.

باستان‌شناسان اعلام کردند: اين دو قبر که طول يکي از آنها 75/2 يارد و به عرض يک يارد است متعلق به مردي به نام يامات (YAMAT) از کارگزاران قصر فرعون و ديگري دو برابر بزرگتر از قبر اولي بوده و حاوي نوشته‌ها و تصوير زني است که مسئول پذيرايي از مهمانان فرعون به شمار مي‌رفته است.

هاواس خاطرنشان کرد: اين قبرها در ناحيه‌اي از منطقه سقاره يافت شده‌اند که در نقشه‌ها با خط چين مشخص شده و اين بدان معني است که خط چين‌ها، الزاما بيانگر فضا و منطقه خالي نيستند


تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۰۴ | ۷:۱۰ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

پليس رم از کشف گنجينه‌اي باستاني در قفسه‌هاي کتابخانه کشاورزي خبر داد که متعلق به شهر باستاني ساتريکم (Satricum) در جنوب رم بوده و قدمتي بالغ بر 2600 سال داشته است.

به گزارش ميراث آريا(chtn)،‌ اين گنجينه 2600 ساله شامل نزديک به 500 ظرف سفالي با طرح‌هاي مينياتوري است که توسط پليس آثار باستاني ايتاليا در خانه‌اي روستايي واقع در 25 کيلومتري جنوب رم يافت شده اند.

کارشناسان پس از بررسي اشيا قدمت آنها را به قرن‌هاي هفتم تا پنجم قبل از ميلاد نسبت داده و آنها را ساخته دست هنرمندان قرنطي-ايتاليايي دانستند که در منطقه اتروريا در ناحيه توسکاني ايتاليا زندگي مي‌کرده اند.

به عقيده باستان‌شناسان، اين ظروف که همه آنها توسط يک کشاورز از اعماق آبهاي درياچه‌اي نزديک به روستا بيرون کشيده شده بودند، نذوراتي بودند که توسط ساکنان اين منطقه براي باريدن باران به آب انداخته شده بودند./


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۰۳ | ۱۳:۲۷ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 سايت خبري نيويورک تايمز (www.nytimes.com) در روزهاي پاياني سال 2008، اقدام به معرفي مناطقي کرده است که به لطف جاذبه‌هاي منحصر به فردشان، بيشترين گردشگران را به خود جذب کرده‌اند. اين گزارش سعي دارد به صورت اجمالي و سريال گونه به معرفي اين مناطق بپردازد.

1. ليسبون: اين شهر محل مناسبي براي گردشگران چانه‌زن به شمار رفته و جايي است که خود را با استطاعت مشتريان همسو ساخته‌است. ليسبون اين روزها به عنوان مرکزي فرهنگي، جاي خوبي در ميان فرهنگ دوستان نيز باز کرده است. براي مثال موزه جديد براردو (Berardo) در منطقه تاريخي بلم (Belem) مجموعه‌اي از آثار هنري مدرن و سنتي را در خود جاي داده که محل مناسبي براي گردهمايي هنرمندان و هنردوستان شده است، علاوه بر آن گالري‌ها و موزه‌هاي هنري ديگري نيز که در اواخر سال 2008 افتتاح شده‌اند، مقصدهاي هنري مناسبي را براي مسافران و گردشگران به وجود آورده‌اند.

2. تونس: تونس در حال حاضر خود را به سبک هتل‌هاي مجلل مراکش درآورده است. موج جديدي از هتل بوتيک‌‌هاي مجلل که بيشتر آنها در شهرهاي تاريخي اين کشور تاسيس شده‌اند، اين کشور که در شمال قاره آفريقا واقع شده با شن‌هاي ساحلي سفيد و اماکن تاريخي خود، شهرتي جهاني دارد و روز به روز مسافران بيشتري را به سوي خود جلب مي‌کند.

3. جزيره موريس: پرواز به جزيره شن‌هاي سفيد تا حدودي آسان به نظر مي‌رسد. از آنجايي که شرکت‌هاي هواپيمايي مشهوري همچون ويرجين آتلانتيک لندن، سفرهاي مداومي را به اين جزيره کوچک انجام داده و همچنين شرکت‌هاي کشتيراني بسياري از آن به عنوان بندر جديد گردشگري خود نام برده‌اند، هتل‌داران اروپايي نيز اقدام به تاسيس هتل‌هاي متعدد و چهار فصل در اين منطقه کرده و مسافران و گردشگران بسياري را به سمت اين جزيره در اقيانوس هند جلب کرده‌اند.

4. سواحل ميامي: اين سواحل به دو بخش مياني و جنوبي تقسيم و توسط طراحان و هتلداران بي‌شماري براي پذيرايي از گردشگران مهيا شده‌اند. همچنين هزينه‌اي چند ميليون دلاري صرف شده تا اين جزاير به شکوه و اقتدار روزهاي گذشته خود برسد. طراحاني همچون جياني ورساچه ايتاليايي، مارسل واندرز هلندي و بسياري ديگر از بزرگان اين صنعت در احيا دوباره اين منطقه نقشي اساسي داشته‌اند.

5. مالديو: اگر چه سونامي سال 2004، اقتصاد متزلزل و بمب‌گذاري‌هاي اخير تا حدودي ازدحام هتل‌هاي اين کشور را فرونشانده، اما با سرمايه‌گذاري برخي موسسات و تاسيس چندين تفرجگاه و هتل، مسير گرشگران را به اين سمت تغيير داده است، هتل‌هايي که روي بسياري از 1192 جزيره اين کشور و يا حتي بر روي آب بنا شده و اين امکان را به مسافران مي‌دهد تا زندگي دريايي را حتي هنگام استراحت در اتاق‌هاي خود نيز تجربه کنند.

6. دره مرگ: منطقه‌اي طبيعي پوشيده از نزديک به هزار گونه گياه وحشي و با آب و هوايي بهاري و زمستاني منحصربه فرد در جنوب ايالت کاليفرنيا، بسياري از طبيعت دوستان و علاقه‌مندان به حيات وحش را به سوي آن کشاند، تا سال شکوفايي گردشگري را همچون سال‌هاي پيش سپري کند.

7. دهکده اسکي‌سواري کورشول: دهکده پيشرفته اسکي سواري کورشول فرانسه، سال 2008 را با سرمايه‌گذاري ميلياردرهاي روسي در اوج گذارند. مرمت‌هاي چند ده ميليون دلاري براي هتل‌هاي مجلل آن همچون هتل جاذبه‌ آسماني (hotel de charme lesAirelles) و پاديشا (Le Padisha) با ظاهري کاملا روستايي، مسافران زمستاني فراواني را به سوي خود جذب کرد.

8. ليبي: چهار سال پس از لغو قانون ممنوعيت ورود گردشگران آمريکايي به اين کشور، روزهاي سبز گردشگري ليبي از نو آغاز شد. در اين ميان، فرزند ارشد معمر القذافي، رهبر ليبي، با ايجاد تفرجگاه‌هايي مناسب با محيط زيست، هتل‌هاي مجلل، زمين‌هاي گلف و تاسيس فرودگاهي بين‌المللي در شهر تيپولي(Tipoli)، تاثير فراواني در سرازير شدن گردشگران به اين کشور داشته است. اين اقدام زماني صورت گرفت که بسياري از تورهاي مسافرتي به دليل عدم صدور رويداد و عربي نبودن گذرنامه‌هاي مسافران اروپايي لغو شده و يا برگشت خورده بودند.

9. جزيره هوار، کرواسي: اين جزيره را مي‌توان دهکده‌اي کوچک با کوچه‌هاي سنگي و باريک زيبا ناميد که در فصل تابستان بهترين مقصد را براي گردشگران گروهي تابستاني به وجود مي‌آورد. هتل‌هاي مشرف به سواحل زيباي درياي آدرياتيک و مناظر طبيعي و منحصربه فرد آن، از اين جزيره خاطره‌اي خوب بر جاي گذاشته است.

10. جزيره سيلت: اين جزيره که در نقشه‌ها آن را به شکل T مشاهده مي‌کنيم در شمال آلمان قرار داشته و به دليل مشخصات منحصر به فرد خود، اصلي‌ترين مقصد تفريحي بزرگان ورزش و سينماي جهان محسوب مي‌شود. خانه‌هاي نئي و فروشگاه‌هاي متنوع منظره‌اي هر چند مصنوعي اما زيبا به آن داده است. البته اين جزيره در سال اخير علاوه بر بازديدکنندگان ميليونر‌ هميشگي خود، به لطف پروازهاي کم هزينه‌ شرکت‌هاي هواپيمايي آلمان به اين منطقه گردشگران معمولي را نيز پذيرفته است.(محمد برازنده)
 


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۱۰/۰۳ | ۷:۳۰ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

در سه ساله گذشته، 62 موزه به تعداد موزه‌ها در سراسر کشور افزوده شده است.

به گزارش ميراث آريا(chtn) به نقل از روابط عمومي معاونت فرهنگي ، حسين جعفري، معاون فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، با بيان اينکه براي برنامه چهارم ايجاد 245 موزه در دستور کار قرار گرفته است ،افزود: تا پايان سال جاري مابقي موزه‌ها افتتاح و تعدادي نيز در سال آينده که پايان برنامه چهارم است، به بهره برداري مي‌رسد.

وي با بيان اين که در هفتاد سال گذشته و تا قبل از دولت نهم، حدود 102 موزه در کل کشور ايجاد شده بود، گفت: در اين دولت با اهتمام ويژه به احيا و ارتقاي هويت ديني و ملي عموم مردم، تلاش شده تا موزه‌هاي بيشتري براي ارايه هويت اصيل ايراني راه اندازي شود.

جعفري به راه اندازي موزه‌هاي منطقه‌اي اشاره کرد و گفت: مطالعه و طراحي و مکان‌يابي براي ساخت 12 موزه منطقه‌اي هم‌اکنون انجام شده و عمليات اجرايي آن پيش از پايان سال جاري آغاز خواهد شد.

وي اظهار داشت: موزه‌هاي منطقه‌اي در شهرهاي خراسان،‌ اصفهان، شيراز، خوزستان، مازندران، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، جيرفت، همدان، فارس، بوشهر و گيلان احداث مي‌شود. ‌

جعفري درباره وضعيت اکووزه هاي کشور گفت: همچنين مراحل طراحي و مکان يابي 3 اکو موزه سراوان در گيلان، عشاير در فارس و کوير در جيرفت صورت گرفته و قرار است تا پايان امسال عمليات اجرايي آن آغاز شود.

وي ادامه داد: در اکو موزه گونه‌هاي مختلف فرهنگ،‌ آداب و رسوم و جنبه هاي مختلف زندگي مردم هر منطقه به نمايش گذاشته مي‌شود.

معاون فرهنگي سازمان به بخش ديگري از اقدامات دولت نهم اشاره کرد و گفت: عمليات حفاري و اجرايي سايت موزه هاي "گوهر تپه بهشهر" در مازندران، "بنديان درگز" و "توس" در کنار هارونيه در مشهد انجام شده و هم اکنون بازديد عمومي دارد.

اين مقام مسئول درباره سايت موزه ها گفت: سايت موزه هاي "هگمتانه" همدان و اردبيل نيز بازديد عمومي دارد ولي شکل سايت هنوز پيدا نکرده است.

وي ادامه داد: سايت موزه ها، مناطق تاريخي است که عمليات حفاري و کاوش هاي باستان شناسي در آنها به طور کامل انجام شده و مردم مي‌توانند براي بازديد به آن منطقه مراجعه کنند.

وي به بودجه درنظرگرفته شده براي بخش هاي مختلف اشاره کرد و گفت: براي بخش مطالعه و طراحي موزه‌هاي منطقه‌اي حدود 80 ميليارد ريال، تجهيز موزه ها در کل کشور حدود 60 ميليارد ريال، براي توسعه موزه ملي ايران 250 ميليارد ريال درنظرگرفته شده است، ولي هنوز در اختيار اين بخش‌ها قرار داده نشده است.

معاون فرهنگي سازمان گفت: يکي ديگر از اقدامات انجام شده در بخش موزه‌ها، طراحي شش انبار امن در سطح کشور در مقابل زلزله، سيل، جنگ و حوادث غيرمترقبه است.

وي افزود: هدف از طراحي اين انبارها، محافظت و ايمن نگه داشتن اموال و اشياء تاريخي موزه‌ها در صورت بروز هرگونه حادثه است.

جعفري با بيان اين که ساخت اين انبارها در برخي از شهرها وارد مرحله اجرايي شده است،‌ اظهار داشت: اين انبارها مربوط به يک موزه نيست، بلکه موزه‌هاي مربوط به يک منطقه را پوشش مي‌دهد./


تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۰۲ | ۱۵:۳۴ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 
ساختمان وارونه و جزئیات داخلش

تصوير
تصوير
تصوير
تصوير
تصوير
تصوير
تصوير
تصوير
تصوير
تصوير
تصوير
منبع:www.kelvan.ir
تصوير
                             تصوير


تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۰۲ | ۱۵:۱۶ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

 

موزه اسكندریه که شاید بزرگترین و مهمترین بنای خدماتی زیر آبی باشد، توسط Jacques Rougerie ، که تجربیات زیادی در رابطه با معماری زیر آب دارد طراحی شده است. این موزه در ساحل، نزدیک کتابخانه ی جدید اسکندریه ساخته شده، جایی که به علت زلزله هایی که در آن ناحیه به وقوع پیوسته، فرورفتگی ای مابین ساحل و خط باریکی از خشکی شکل گرفته است. در مصر باستان و درست زیر این فرورفتگی، کاخ یکی از فراعنه ی مصر قرار داشته که بر اثر همین زلزله ها ، همراه خشکی به زیر آب رفته است و این موزه برای نمایش آثار به جا مانده بنا شده است.

 این آثار شامل تعداد زیادی از سنگ تراشه ها، مجسمه هاو کشتی های شکسته ی یونانی و رومی است که در این محل غرق شده اند. همچنین بقایای یک فانوس دریایی که احتمال میرود همان فانوس اسکندریه باشد ( یکی از عجایب هفت گاهنه ی جهان ) نیز در این محل پیدا شده.
این یافته ها به علت احتمال آسیب دیدن، قابل جابجایی از آن محل نبودند، به همین علت بهترین راه برای حفظ و نمایش آنها ایجاد موزه ای در زیر آب ها بود. این موزه از ۴ المان بزرگ که از بادبان قایق های قدیمی مصری که روی رود نیل وجود داشته اند الهام گرفته شده شکل گرفته.

در داخل موزه هم، به وسیله ی تونل های شفافی از جنس فایبرگلاس، این توانایی به تماشاگران داده شده تا آثار را به راحتی در زیر آب مشاهده کنند. عمقی که این تونل ها در آن قرار دارند، چیزی حدود ۵ تا ۶ متر است که در این عمق فشار زیادی به دیواره ها وارد نمی شود. این پروژه قرار است طی ۳ سال کامل شود.