تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۳۰ | ۶:۴۰ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

15 عکس حیرت‌انگیز از جنگ جهانی دوم که شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد!

 

جمله معروفی هست که می‌گوید: «یک تصویر ارزشمندتر از هزاران کلمه است».


1. بر فراز اهرام، مصر

 
جنگ جهانی دوم 
هواپیمای نظامی ‌بر فراز اهرام مصر پرواز می‌کند. این هواپیما یکی هواپیماهای تندروی امریکا بوده و درحالیکه برای جنگ فوری آماده و بارگیری می‌شده و از اقیانوس اطلس و برخی نواحی آفریقا  می‌گذشته تا به مناطق جنگی استراتژیک برسد. سال 1943.

2. رسیدن به فرانسه در روز شروع عملیات
 
جنگ جهانی دوم
این سربازان آمریکایی  درحالیکه قایقشان که نقش نگهبان برایشان دارد را ترک می‌کنند در ساحل فرانسه زیر مسلسل‌ها و تیربارانهای سنگین نازی کاری به روی ساحل می‌آیند. تاثیرگذاری صحنه بین ابرها و شنهای ساحلی فوق العاده است. رابرت اف. سارجنت. 6 ژوئن 1944.
 
3. توپ پشت توپ
 
جنگ جهانی دوم
توپ اندازهای آمریکایی نزدیک کارنتان فرانسه نیروهای آلمان که در حال عقب نشینی هستند را به توپ بسته اند. 11 جولای  1944. فرانکلین.

4. چتربازان بر فراز هلند
 
جنگ جهانی دوم
چترهای چتربازان ارتش هوایی متفقین در آسمان هلند بالای سرشان باز می‌شود... سپتامبر 1944.

5. خمپاره انداز پرسر و صدا
 
جنگ جهانی دوم
رد شدن از رودخانه راین موضوع مهمی ‌نبود. آنچه از اهمیت برخوردار بود حضور در پایگاه و اراضی تسخیر شده ساحلی بود. ما خمپاره‌هایمان را به سمت آنها و هرچیز دیگری پرتاپ می‌کردیم تا اینکه بالاخره آنها را فراری دادیم. 1945. تاریخ دقیق عکس مشخص نیست. (سازمان جنگ آمریکا)

6. آرام باش و حرکت نکن!
 
جنگ جهانی دوم
از شانس خوبم یک قایق جنگی را از زیر شنهای ساحل بیرون کشیدم. همه‌مان تلاش کردیم که داخلش رفته و زیر یکدیگر قایم شویم، چراکه در معرض تیرهایی بودیم که از آسمان مثل تگرگ بر سرمان می‌بارید! رد شدن از رود راین زیرآتش دشمن در St. Goar. مارس 1945. ارتش. (سازمان جنگ آمریکا)

7. بمباران هوایی

 
جنگ جهانی دوم
اولین ،تاخت و تاز هوایی هشتمین نیروهای هوایی روی زمین، Focke Wulf، در ماریینبرگ. به عقب که برمی‌گردم می‌بینم ارتش آلمانی‌ها سرشار از نیرو بود ولی ما حداقل 80 قایق، 800 سرباز و تعداد زیادی از دوستانمان را از دست دادیم. 1943. نیروی هوایی ارتش. (سازمان جنگ آمریکا)

8. حرکت به سوی خطر
 
جنگ جهانی دوم
سربازان پیاده نظام گردان 55ام گردان تانک‌های 22ام به سمت خیابانی می‌دوند که از آنجا دود بلند می‌شود. ورنبرگ، آلمان. 22 آپریل 1946. عکس از سرباز معمولی، جوزف اسکریپنز (ارتش).
 
9. دیدبانی کردن
 
دیده بانانی که ماشینی را به عنوان پناهگاهشان انتخاب کردند و بنابراین موقعیتشان طوری است که می‌توانند اطلاعات را به مرکز فرماندهی‌شان بفرستند. فوریه 1945.

10. برافراشتن پرچمها
 
جنگ جهانی دوم
در 23 فوریه 1945 پرچم در جزیره Iwo Jima افراشته می‌شود.

11.موشکها
  
جنگ جهانی دوم
پرتاب موشک از جنگنده‌های هوایی به سمت قلعه نظامی ‌در اوکیناوا با موفیت کامل همراه نبود. در قسمت پایینی زمینه  هم دود حاصل از جنگ دیده می‌شود. ژوئن 1945.

12.  پیش رفتن به خاطر زنده ماندن
 
جنگ جهانی دوم
یک تفنگدار دریایی از میان تیراندازی‌های ژاپنی‌ها گذشته و به جلو می‌دود. این مکان را جنگجویان آن زمان دره مرگ نامیده بودند. تفنگداران 8 ساعتی که دراین دره سر کردند بیش از 125 زخمی ‌و کشته دادند. اوکیناوا، 10 می، 1945. (نيروى تکاوران دريايى)

13.  شلیک‌های ضد هوایی
 
جنگ جهانی دوم
مدافعین ارتشی فرودگاه یوناتان در اکیناوا با شلیک‌های ضدهوایی از مهاجمین ژاپنی شب خوش آمدگویی می‌کنند. درنمای جلوی تصویر تصویر هواپیماهای جنگنده گروه Hell’s Belles دیده می‌شود. سال  1945

 14. بمباران هوایی
 
جنگ جهانی دوم

هواپیماهای جنگنده USS ESSEX از گروه TBMها و SB2Cها شهر هوکادیت ژاپن را بمباران می‌کنند. جولای 1945

15. صدها گلوله توپ
 

تاسک فورس ژاپن. درحالیکه هواپیماها به سمت توکیو پرواز می‌کنند، توپهای 40 میلی متری در 16 فوریه 1945 USS HORNET را تیرباران می‌کنند. به گلوله‌های توپ بر روی زمین توجه کنید.
  
تهیه و ترجمه: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ/ مریم محبعلی نژاد
منبع: سایت سیمرغ


تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۳۰ | ۵:۱۹ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

چندي پيش، در شوراي عالي موزه‌ها که به رياست رئيس سازمان ميراث فرهنگي برگزار شد انتشار کتاب راهنماي موزه‌هاي وابسته و غير وابسته به سازمان ميراث فرهنگي مورد تصويب قرار گرفت.

رئيس اداره نظارت و برنامه‌‌ريزي موزه‌ها در گفتگو با ميراث آريا chtn ضمن بيان اين مطلب افزود:بر اساس مصوبه اخير، شوراي عالي موزه‌ها کتاب راهنماي موزه‌هاي وابسته به سازمان ميراث فرهنگي و نيز غير وابسته با شکلي جديد به صورت جيبي طراحي شد.

در کتابي که تا پيش از اين به عنوان راهنماي موزه‌ها استفاده مي‌شد اطلاعات موزه‌هاي سراسر کشور تا سال 1384 گردآوري شده بود اما با توجه به افزايش تعداد موزه‌ها، محوطه‌ها و بناهاي تاريخي در طول اين سالها، راهنماي جديدي با افزودن اطلاعات مکتوب و بدون تصوير از موزه‌ها، محوطه‌ها و بناهاي تاريخي سراسر کشور از سال 84 به بعد به شکل جيبي طراحي و منتشر شد.

فاطمه حيدري در ادامه خاطرنشان کرد:در اين کتاب، عنوان، محتوا و متولي موزه و نيز سال تأسيس، ساعات بازديد، روزهاي تعطيل، بهاي بليط، نشاني و شماره تماس هر يک از موزه‌ها به تفکيک استانها ذکر شده است.

به گفته اين کارشناس مسئول در اداره کل موزه‌ها؛ پس از فراهم شدن شرايط لازم، اين کتاب راهنما توسط مرکز امور فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي منتشر و پس از آن براي توزيع به موزه‌ها و آژانس‌هاي خدمات مسافرتي سراسر کشور ارسال خواهد شد.


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۹ | ۱۳:۲۱ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

سازمان ميراث فرهنگي چين اعلام کرد، رايگان شدن ورودي موزه‌ها از سال 2007 تاکنون 50 درصد به شمار بازديدکنندگان اين مراکز افزود.

به گزارش ميراث آريا(chtn)، رئيس بخش موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي چين گفت: طي سال‌هاي 2008 تا 2009، بيش از 820 ميليون بازديد کننده از موزه‌هاي اين کشور به دليل حذف هزينه‌هاي ورودي اين مراکز ديدن کردند.

وي افزود:‌ پيش از اين موزه‌ها طبق روال معمول از بازديد کنندگان هزينه ورودي مي‌گرفتند که ايم کار موجب دلزدگي مردم به ويژه اقشار کم درآمد از ديدن موزه‌ها مي‌شده است.

وي با اشاره به رشد حضور بازديدکنندگان در موزه‌ها اندک زماني پس از تصويب قانون جديد خاطر نشان کرد:‌هم اکنون ميانگين بازديد در موزه‌هاي اصلي اين کشور 3000 بازديد کننده در روز و در موزه‌هايي متوسط و کوچک 600 و 200 بازديد کننده است.

درحال حاضر بازديد از يک هزار و 447 موزه و بناي يادبود ملي و استاني در چين از ژانويه 2008 به اين سو رايگان شده تنها اماکني همچون شهر ممنوعه و کاخ تابستاني که هردو در پکن بوده و شهرتي جهاني دارند، طبق روال سابق بازديد کننده مي‌پذيرند


تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۸ | ۵:۵۲ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

نظری به پیدایش قلیان و چپق در ایران (+عکس)

 
  
چگونه ذوق ایرانی بكار بردن دخانیات را با زیبائی و هنر می‌آمیزد.
از ویژگیهای زندگی ایرانی، آمیختگی شدید هنر با زندگی روزمره است. هیچ امری از امور زندگی مادی ما، از آمیختگی با هنر عاری نیست. اما چشم‌های ما آنچنان با این زندگی خو گرفته، كه اغلب زیبائی‌های آنرا كمتر درك می‌كنیم، و گاهی درك بهتر آن محتاج بدقت و تیزبینی، و احتمالاً یادآوری است. ویژگی دیگری كه باید از آن سخن گفت، دگرگون كردن، و برنگ ایرانی در آوردن آداب و رسومی ‌است كه گاه و بی‌گاه ما از دیگران اقتباس كرده‌ایم.
به شهادت تاریخ، سنن غیر ایرانی كه به ایران وارد شده، یا احتمالاً تحمیل گردیده، پس از مدتی آنچنان رنگ ایرانی به خود گرفته، كه صاحبان اصلی آن، توانائی شناختن آنرا نداشته اند. زیرا ایرانی آنرا مطابق ذوق لطیف خود دگرگون ساخته است. این دگرگونی بیشتر در نتیجه ذوق زیباپسند ایرانیان بوده، كه همیشه و در همه حال زندگی را با هنر آمیخته اند.
از مواردی كه می‌توان بر این موضوع شاهد آورد دخانیات، یعنی توتون و تنباكو، و روش دود كردن آن است.


ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۷ | ۶:۸ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

پادشاهی اسپانیا کشوری است واقع در جنوب غربی قاره اروپا . اسپانیا به همراه پرتغال، جبل الطارق و آندورا در شبه جزیره ایبری واقع شده است . پایتخت اسپانیا مادرید ، زبان رسمی اسپانیولی و مساحت آن 782/504 کیلومتر و جمعیت آن در حدود 988/515/82 نفر است.

                         

 واحد پول اسپانیا یورو می باشد. اسپانیا 17 واحد خود مختار دارد. از سوی دیگر این کشور به 50 استان تیز تقسیم شده است. شهر های مهم بارسلون ، والنسیا ، ملاگا ، زاراگوزا ست. اسپانیا دارای معدن آهن ، مس ، ذغال سنگ ، کبالت ، نقره ، جیوه و فسفات های مختلف است . صنایع عمده پارچه بافی ، کاغذ سازی ، صنایع اتومبیل در این کشور رونق خاصی یافته . مذهب رسمی مردم اسپانیا کاتولیک است. مشهورترین بخش اسپانیا مجمع الجزایر قناری ست مرکب از هفت جزیره در اقیانوس اطلس نزدیک به ساحل مراکش که یکی از 17 منطقه خود مختار اسپانیا است و پایتخت آن لاس پالماس می باشد . مراکش نیز بر این جزایر ادعای مالکیت دارد . نام " قناری " از نام این جزیره ها گرفته شده چرا که این پرنده بومی این منطقه است.

جزایر قناری را در متون فارسی " جاودان کث " می نامیدند به معنای شهر جاودان و ایرانیان این جزایر را نقطه آغاز نیم روز ( نصف النهار ) به شمار می آوردند . آندولوس نیز یکی از 17 ناحیه ی خود مختار کشور اسپانیاست که پایتخت آن سویل می باشد . بازمانده های فراوانی از معماری موری ( مراکشی ) در آندولوس بجا مانده ، زیرا این منطقه واپسین دژ مقاومت مورها پیش از بازپسکیری این سامان از سوی پادشاهان کاتولیک است.

 نامدارترین آثار این منطقه کاخ الحمراء گرانادا ، مزکوئیتا در کوردوبا و برج های توره دل اورو و جیرالدا در سویل . از آثار باستانی آن می توان به مدینة الزهرا در نزدیکی کوردوبا اشاره کرد .

 

     

                   قسمتی از کاخ الحمرا

       

                                                        spain  madrid                      

                                                              granada  

 تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۷ | ۵:۵۸ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 
                                        

 از آغاز شکل‌گيري علم باستان‌شناسي تا امروز، ويرانه‌هايي از دل خاک بيرون کشيده شده‌اند که به گفته باستان‌شناسان، شهرهاي تاريخي مفقود شده نام گرفته‌اند. شهرهايي با قدمتي چند هزار ساله که ساليان پيش محل زندگي اقوام و تمدن‌هاي گوناگون بوده‌اند.

اما در اين ميان، همچنان شهرهايي وجوددارند، که با وجودگذر زمان، هنوز نفس مي‌کشند. اين مناطق که امروزه هم زندگي درونشان جاري است،‌ يادگارهايي از گذشته‌هاي دور خود را حفظ کرده‌اند که در حال حاضر مرکز بازديد علاقمندان، تاريخ دوستان و مورخاني است که از سراسر جهان براي شناخت دنياي باستان به اين شهرها سفر مي‌کنند.

آنچه در ادامه مي‌ايد، بخش نخست از 20 شهر تاريخي زنده جهان است که چندي پيش در سايت تلگراف معرفي‌ شده‌اند.

اريحا، فلسطين
شهر اريحا که قدمت بناي آن به 9 هزار سال پيش از ميلاد مي‌رسد، امروز اولين شهر باستاني زنده دنيا است، شهري که کاوش‌هاي باستان‌شناسي در آن به کشف بقايايي از 20 سکونتگاه باستاني متعلق به دوره‌هاي مختلف انجاميده است. اين شهر در نزديک رود اردن در کرانه باختري قرارداشته و جمعيت امروز آن 20 هزار نفر است.

 الجبيل، لبنان:
اين شهر، پنج هزار سال پيش از ميلاد، به دست فينيقي‌ها بناشد.نام اين شهر برگرفته از لغتي يوناني است و توسط بازرگانان يوناني که براي تجارت پاپيروس به اين شهر مي‌آمدند نام‌گذاري شده است. واژه انگليسي بايبل (Bible) که در فارسي انجيل مي‌گوييم، نيز از نام همين شهر که در واژگان لاتين بيبلوس(Byblos) آمده، اقتباس شده است. اين شهر همچون ديگر شهرهاي تاريخي، از مناطق باستاني برخوردار بوده و پرجاذبه‌ترين مناطق تاريخي و گردشگري آن را معابد فينيقي‌ها، قلعه الجبيل، کليساي سنت جان که در قرن دوازدهم به دست صليبيون بناشد و ديوار شهري قرون وسطي تشکيل مي‌دهند.

حلب، سوريه:
شهر حلب که در حال حاضر با جمعيتي چهارميليون و 400 هزار نفري، يکي از پرجمعيت‌ترين شهرهاي سوريه به شمار مي‌رود. درحدود 4300 سال پيش از ميلاد مسيح شکل گرفت.

تاريخ طولاني و اهميت باستاني آن سالهاي متمادي شهر حلب را مرکز توجه باستان‌شناساني کرده است که مدت‌ها پژوهشهايي باستان‌شناسي را هر چند به صورت ناقص در اين منطقه انجام دادند. شهر حلب تا سال 800 پيش از ميلاد تحت حکومت هيتي‌ها بود و پس از آن به دست آشوري‌ها، يوناني‌ها و امپراتوري ايران افتاد. امپراتوري روم و بيزانس و به دنبال آن اعراب فاتحان بعدي اين شهر بوده و مغول‌ها و امپراتوري عثماني نيز حاکمان بعدي اين شهر پس از به تسخير در آمدن به دست صليبيون شدند.

دمشق، سوريه:
برخي منابع تاريخي، شهر دمشق را قديمي‌ترين شهر زنده دنيا معرفي کرده‌اند. شهري که به گفته گروهي از باستان‌شناسان، 10 هزارسال پيش از ميلاد شکل گرفته است. دمشق دردوره آرامي‌ها، به يکي از مهم‌ترين سکونتگاه‌هاي منطقه تبديل شد. هنوز هم شبکه‌هاي آب‌رساني به جاي مانده از اين تمدن پايه و زيربناي توسعه کانالهاي آبي اين شهر محسوب مي‌شود.

علاوه بر اسکندر مقدوني، که در لشکر‌کشي‌هاي جهاني خود اين شهر را به تصرف درآورد، رومي‌ها، اعراب و امپراتوري عثماني نيز از تملک اين شهر تاريخي بي‌نصيب‌نبودند. حضور تمدن‌هاي گوناگون، امروز شهر دمشق را به يکي ا زجاذبه‌هاي اصلي گردشگري جهان تبديل کرده است.

شوش، ايران:
شهر تاريخي شوش با قدمت 6200 ساله خود پيش از ورود آشوري‌ها، پايتخت امپراتوري عيلامي بود. در دوره هخامنشيان،‌ کوروش کبير، شهر شوش را از دست آشورها بيرون آورد و آنرا به سرزمين‌هاي امپراتوري ايران افزود. امروز نزديک به 65 هزار نفر در اين شهر باستاني زندگي مي‌کنند.

فيوم، مصر:
شهر فيوم، در جنوب غرب قاهره، 4000 سال پيش از ميلاد تاسيس شد. شهر قديمي کروکوديل پليس که محل عبادت‌کنندگان تمساح بوده از بخش‌هاي اين شهر محسوب مي‌شود. امروز، اين شهر مملو از مساجد، بازارها و حمام‌هاي عمومي بوده و اهرام لهين (Lehin) و هوارا) Hawara) نيز در حومه اين شهر قراردارند.

صيدون، لبنان:
شهر صيدون لبنان،‌ که در 25 مايلي جنوب بيروت قراردارد با سابقه 6000 ساله خود يکي از مهم‌ترين و شايد قديمي‌ترين شهرهاي فينيقي‌ها به شمار مي‌رود. مورخان شهر صيدون را زيربناي شکل‌گيري تمدن فنيقي‌ها در امپراتوري مديترانه مي‌نامند. شهري که بنا بر گفته برخي ميزبان حضرت عيسي مسيح (ع) و پولس مقدس بوده است.

اسکندر مقدوني نيز در تداوم فتوحات خود اين شهر را در سال 333 پيش از ميلاد به تصرف خود درآورده بود.
پلووديف، بلغارستان:
شهر شش هزار ساله پلووديف بلغارستان پيش از آنکه به يکي از شهرهاي مهم امپراتوري روم تبديل شود، سکونتگاه‌ تمدن تراقي بود. اين شهر که امروز،‌ دومين شهر بزرگ بلغارستان به شمار مي‌رود، پيش از اتصال به سرزمين بلغارستان در تملک امپراتوري بيزانس و عثماني قرار گرفته بود.

لوسيان نويسنده رمي درباره اين شهر مي‌گويد: پلووديف، زيباترين و بزرگترين شهر بلغارستان است. شهري که زيباييهايش حتي از دوردست‌ها پيداست.

غازيان تپه، ترکيه:
شهر 5650 ساله غازيان تپه که تاريخ آن به زمان هيتي‌ها مي‌رسد در جنوب ترکيه، نزديک مرز سوريه قرار گرفته است. از آثار معروف اين شهر مي‌توان به ارگ رواندا (Ravanda) اشاره کرد که در قرن ششم ميلادي و در زمان امپراتوري بيزانس بازسازي شد. موزاييک‌هاي رومي نيز از ديگر آثار تاريخي اين شهر باستاني به شمار مي‌روند.

ساموئل تيلور کولويج مي‌نويسد: ساکنان غازيان تپه نه گذشته‌اي دارند و نه مي‌توان آنها را مردمان باستاني ناميد. آنها فقط در زمان حال زندگي مي‌کنند.

بيروت،‌ لبنان:
بيروت علاوه بر آنکه پايتخت لبنان محسوب مي‌شود، مرکز اقتصادي، اداري و فرهنگي اين کشور نيز هست شهري با سابقه 5000 ساله. اکتشافات باستان شناسي دراين شهر به شناسايي ويرانه‌هايي متعلق به فنيقي‌ها، هلني‌ها،‌رومي‌ها،‌اعراب و عثماني‌ها انجاميد. علاوه بر آن در برخي متون باستاني به دست آمده در کاوش‌هاي اين شهر اسنادي وجود دارند که سابقه حضور فراعنه مصر را در حدود 1400 سال پيش از ميلاد دراين شهر نشان مي‌دهند.

در نوشته‌هاي جان موريس آمده است: بيروت براي يک دانشجوي تاريخ سخت کوش يک پديده است، و شايد اغواکننده اما شناخت آن کاملاً غير ممکن است.
 
منبع: سایت میراث آریا- محمد برازنده


تاريخ : شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۶ | ۱۲:۲۳ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
موزه مفاخر استان مرکزي به بهره‌برداري مي‌رسد
استان: مركزي

 

                             


مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان مرکزي از بهره‌برداري موزه مفاخر اين استان در نيمه نخست اسفندماه خبر داد.

محمدحسين فرمهيني فراهاني در گفتگو با ميراث‌آريا(chtn) ضمن اعلام اين خبر افزود: در اين موزه 20 تن از مفاخر برجسته استان مرکزي معرفي شده‌اند که ضمن نمايش سرديس‌هاي اين مفاخر آثار، عکس‌ها، اسناد و مدارک مربوط به آنان به نمايش گذاشته خواهد شد.

وي بيان داشت: يکي از بزرگترين تالارهاي منزل خاکباز به حضرت امام خميني(ره) اختصاص داده شده است که با استفاده از تصاوير و اسناد سير تحولات زندگي سياسي و اجتماعي ايشان به نمايش گذاشته مي‌شود.

فراهاني مرحوم آيت‌ا...عظمي اراکي، شهيد چمران، شهيد محلاتي، فاضلين نراقي، دکتر قريب، پروفسور حسابي، واشقاني فراهاني، ميرزا عيسي قائم‌مقام فراهاني، اميرکبير، پروين اعتصامي و ميرزا حسن آشتياني را از ديگر مفاخري عنوان کرد که در اين موزه معرفي خواهند شد.

وي اضافه کرد: منزل خاکباز در انتهاي خيابان شهيد بهشتي اراک قرار دارد و داراي فضاهاي سنتي و معماري اصيل استان مرکزي است که به تنهايي نيز جاذبه گردشگري منحصر بفرد به شمار مي‌رود.

اين مقام مسئول در اداره کل ميراث‌فرهنگي استان مرکزي خاطرنشان کرد: ساختمان اين موزه با همکاري استانداري استان مرکزي خريداري و توسط اداره کل ميراث‌فرهنگي استان طي پنج ماهه اخير مرمت شد.

 

 

دهه فجر
موزه آب در آب‌انبار وکيل افتتاح مي‌شود
استان: فارس

 


موزه آب در آب انبار وکيل درمجموعه زنديه شيراز توسط سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان فارس احداث شد .

معاون فرهنگي و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان فارس با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت: اين موزه همزمان با ديگر پروژه‌هاي استان فارس دهه فجر به بهره برداري مي‌رسد .

امير سوداگران افزود: اين موزه از تغيير کاربري آب انبار وکيل که در مجموعه زنديه شيراز واقع شده است ايجاد مي‌شود و اين مکان به موزه سازهاي آبي استان تبديل مي‌شود .

وي تصريح کرد: آب انبار وکيل پس از مرمت با هماهنگي معاونت فرهنگي و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان براي تبديل به اين امر تجهيز شده است .

سوداگران اضافه کرد: در اين موزه ماکت‌هايي از سازه‌هاي آبي قديمي استان نظير سدها ، آب انبارها ، حمام‌ها و قنات‌هاي قديمي براي نشان دادن اين نوع از سازه‌هاي آبي تهيه شده است .

وي ادامه داد: در اين موزه همچنين از روش‌هايي همچون تهيه فيلم مستند ، اطلاع رساني تصويري براي ارايه اطلاعات استفاده کرديم .

سوداگران با بيان اينکه عمليات اجرايي اين موزه از مردادماه جاري آغاز شده بود ، خاطرنشان کرد: براي اقدامات مرمتي اين موزه در حدود 30 ميليون تومان اعتبار اختصاص يافته بود .

وي با بيان اينکه 40 ميليون تومان نيز هزينه تجهيز اين موزه شده است ، افزود: براي تهيه ماکت اين موزه نيز درحدود 60 ميليون تومان اعتبار اختصاص يافته است .

 

رايحه باغ موزه مشاهير در آرامگاه ملاحسن کاشي
 
سلطانیه - زنجان

در سال آينده طرح باغ موزه مشاهير عصر ايلخاني در آرامگاه ملاحسن کاشي واقع در شهر سلطانيه تهيه مي‌شود.

سرپرست اجرايي پايگاه ميراث جهاني گنبد سلطانيه در گفتگو با ميراث آريا(chtn) ضمن بيان اين مطلب افزود: اين بناي آرامگاهي در جنوب شرق محوطه تاريخي گنبد سلطانيه قرار دارد.

محمدرضا قربانزاده در ادامه اظهار داشت: درحال حاضر اقدامات اوليه ساماندهي آرامگاه ملاحسن کاشي در حال انجام است.

وي با بيان اين که محدوده اين آرامگاه مشخص شده است يادآور شد: همچنين يک حصار حفاظتي پيرامون اين آرامگاه کشيده شد.

به گفته اين مقام مسئول در پايگاه ميراث جهاني گنبد سلطانيه؛ محوطه آرامگاه ملاحسن کاشي به سبک باغ ايراني پيادرو سازي و نور پردازي شد.

وي اضافه کرد: از جمله برنامه‌هاي بخش حفاظت، مرمت و ساماندهي سال آينده، عمليات مرمت بنا و پوشش خارجي آرامگاه ملاحسن کاشي است.

وي با اشاره به اين که از ديگر اقدامات بخش حفاظت و مرمت و ساماندهي، تداوم ساماندهي محوطه تاريخي اين آرامگاه است افزود: قرار است اين محوطه تبديل به باغ موزه مشاهير عصر ايلخاني شود
تاريخ : شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۶ | ۵:۵۰ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

زنبیل بافی

زنبیل‌بافی یکی از رشته‌های صنایع دستی شهر دزفول است که تقریبا فراموش شده است و افراد مسن کمی به این رشته اشتغال دارند...
 
 
زنبیل بافی
 
زنبیل بافی
 
زنبیل بافی
 
زنبیل بافی
 
زنبیل بافی
 
زنبیل بافی
 
زنبیل بافی
 
زنبیل بافی
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: isna.ir


تاريخ : پنجشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۴ | ۷:۲۴ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

شگفتی‌های «چین»! (تصویری)

آلدوس هوکسلی: با مسافرت کردن به کشورهای دیگر جهان متوجه می‌شویم که چقدر تصوراتمان در مورد آنجا اشتباه بوده است...

چین
 
چین
 
چین
 
چین
 
چین
 
چین
 
چین
 
چین
 
 
چین
 
 
چین
 
چین
 
  
تهیه و تدوین: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ/ مریم محبعلی‌نژاد
اختصاصی سیمرغ


تاريخ : پنجشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۴ | ۷:۲۲ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 
                                
                                    نمونه فرش قرن هفدهم اصفهان
 
خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ ميترااسدنيا ـ يك تخته فرش قرن هفدهم اصفهان درحراج كريستي به قيمت 254 ميليون دلار به فروش رفت.
 
درجريان برگزاري نمايشگاهي متشكل از 500 اثر هنري تزييني در نيويورك يك فرش نفيس متعلق به قرن هفدهم از جمله فرش‌هاي اصفهان كه از سوي گالري هنر "كوركوران" در اين حراجي شركت كرد بود، به قيمت 254 ميليون دلار به فروش رفت.
 
بنا به همين گزارش علاوه بر اين فرش، تمام فرش‌هاي اصفهاني قرن هفدهم كه از ميراث خانوادگي "ويليام كلارك" بوده به فروش رفته است كه برخي از آن‌ها به دو برابر قيمتي كه برآورد شده بود، فروخته شده است.
 
يكي از اين فرش‌ها به قيمت 245 ميليون دلار فروخته شده درحالي كه پيش از فروش متخصصان تنها 80 ميليون دلار براي آن تعيين كرده بودند. بنابراين خريدار براي اين فرش بيش از سه برابر قيمت تعيين شده پرداخت كرده است.
 
طبق همين گزارش اين فرش در دنياي فرش و دستبافت‌هاي نفيس كاملا شناخته شده است و پيش از اين نيز در سال 1984 در نمايشگاه كوركوران به نمايش درآمده بود. اين فرش بافت بسيار زيبا و قدرتمندي دارد كه استفاده از نخ ابريشمي در بافت آن، طراحي آن را پيچيده‌تر كرده است. زمينه اين فرش رنگ آبي تيره است كه داراي اشكالي نخل مانند است كه رزهاي سرخ را درميانه فرش دربر مي‌گيرند، به اين فرش جلوه خاصي داده است.
 
ريشه و سرگذشت اين فرش هم بسيار جالب است. صاحب پيشين اين فرش، "لرد فردريك ليگتون" يك هنرمند صاحب نام است كه خانه‌اش با مجموعه درخشاني از انواع اشيا و كاشي‌هاي شرق نزديك، مبدل به موزه‌اي در لندن شده كه به موزه خانه لينگتون لندن شهرت دارد.
 
احتمالا خريدار جديد اين فرش نيز يكي از موزه‌هايي است كه نمونه‌هاي برجسته‌اي از هنر فرش‌بافي را به نمايش عمومي مي‌گذارد.  
 
سال گذشته نيز تخته فرش ديگري متعلق به قرن هفدهم ازسوي بنياد نيوپورت (New port) از كلكسيون دوريس دوك (Doris Duke) در حراجي كريستي عرضه شده و به قيمت 45/4 ميليون دلار فروخته شده بود.
 
اين فرش ابريشمي نيز متعلق به اوايل قرن هفدهم ميلادي بود و در پايتخت پيشين ايران (اصفهان) بافته شده است. كريستي اعلام كرده بود كه قيمت پرداخت ‌شده براي اين فرش تاكنون در حراجي‌هاي فرش بي‌سابقه بوده است.
 
نكته حالب آن كه اين فرش نيزبه رغم انتظار همه‌ با قيمتي بسيار بيشتر از قيمت تعيين شده به فروش رسيده و نرخ پيش‌بيني ‌شده براي فروش اين فرش ايراني يك تا يك‌ونيم ميليون دلار اعلام شده بود.
 

 فرش اصفهان، يكي از نمونه‌هاي برتر هنر صفوي در ايران است كه در دوره‌ شاه‌عباس به‌ اوج كمال خود رسيده است.تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۲ | ۷:۲۸ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

بناهای ایرانی که قبل از مرگ باید دید!

 
 
امروز رفته ایم سراغ آثار تاریخی ایران که جهانی شده‌اند
خیلی‌ها هستند كه می‌گویند: هر گوشه این سرزمین را كه بكنی، یك اثر تاریخی از آن بیرون می‌آید. لابد این جمله را خیلی‌ها‌یتان شنیده‌اید. خب طبیعی هم هست، با 2500 سال سابقه تاریخ مكتوب و 7000 سال تاریخ غیرمكتوب باید هم چنین باشد.
خیلی‌ها هستند كه می‌گویند به جای جهانگردی اگر تمام عمرت را برای دیدن گوشه و كنار ایران بگذاری، باز وقت كم می‌آوری. خیلی‌ها می‌گویند آثار باستانی و شهرهای تاریخی ایران آنقدر زیادند كه عمر آدم به دیدن همه آنها قد نمی‌دهد... خیلی‌ها می‌گویند در چنین شرایطی انتخاب این كه كجا را حتما ببینی و اولویت‌هایت را برای دیدن آثار مشخص كنی كار خیلی سختی است.
خب، ما خیال داریم كار شما را كمی آسان كنیم. چه جوری؟ لابد می‌دانید كه ایران تاكنون 9 اثر را در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسانده است. ثبت كردن اثر یا محوطه باستانی اصلا كار آسانی نیست. یعنی یك اثر باید شرایط و ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد تا بتواند در این فهرست ثبت شود. این 9 اثر از جمله جاهایی هستند كه آدم تا قبل از مرگ حتما باید ببیند. پس اگر یك زمانی خیال سفر كردن به سرتان زد، دیدن این محوطه‌ها یا بناها را در اولویت قرار دهید: زیگورات چغازنبیل، تخت‌جمشید، میدان نقش جهان، تخت‌سلیمان، ارگ بم، پاسارگاد، گنبد سلطانیه، بیستون و قره كلیسا.

 یك زیگورات دوست‌داشتنی

45 كیلومتر كه از شهر شوش به سمت جنوب شرقی یعنی شهر اهواز حركت كنید با بنایی مواجه می‌شوید كه بیش از هر چیز شگفتی‌آفرین است. بنایی خشتی و كاهگلی كه به آن نیایشگاه چغازنبیل می‌گویند.
اگر سراغ از قدمتش بگیرید، مطمئن باشید كه سرتان گیج می‌رود چرا كه این اثر متعلق به 1250 سال قبل از میلاد مسیح است. یعنی شما باید این عدد را با 2010 جمع كنید تا حسابی سرتان گیج برود و بفهمید بیش از 3000 سال تاریخ یعنی چه. این معبد توسط اونتاش گال، پادشاه بزرگ عیلام باستان و برای ستایش ایزد اینشوشیناك، نگهبان شهر شوش، ساخته شده‌است. آشوربانی پال، پادشاه خونخوار بابل در حمله‌اش به عیلام ، تمدن عیلام را به همراه این معبد ویران كرد به‌خاطر همین چغازنبیل سال‌ها در زیر خاك به شكل یك زنبیل واژگون مدفون شده بود تا این كه رومن گیرشمن فرانسوی آن را از زیر خاك‌ها بیرون آورد. یكی از ویژگی‌های به یاد ماندنی چغازنبیل ردپای به جا مانده از پسركی است كه در زمان ساخت این معبد روی خشت‌های خیس راه می‌رفته است.

 شكوه تخته سنگ‌های تراشیده

خب تخت‌جمشید كه نیاز به معرفی ندارد. خیلی‌ها تخت‌جمشید را دیده‌اند، اما هزار بار هم كه ببینی باز كافی نیست. می‌گویند اگر قرار باشد همه هنرمندان و صنعتگران جهان دور هم جمع شوند و نمایشگاهی از آثارشان ترتیب دهند، با دیدن تخت‌جمشید از فكر برپایی این نمایشگاه بیرون می‌آیند، چرا؟ چون 2500 سال پیش پادشاهان هخامنشی ترتیب چنین نمایشگاهی را با ساخت تخت‌جمشید داده‌اند. قدیمی‌ترین بخش تخت جمشید بر پایه یافته‌های باستان‌شناسی مربوط به سال 515 پیش از میلاد است و آن جوری كه در منابع متعدد و گوناگون تاریخی آمده‌ ساخت تخت‌جمشید در حدود 25 قرن پیش در دامنه غربی كوه رحمت، به عبارتی میترا یا مهر و در زمان داریوش بزرگ آغاز شده و بعدها پسران داریوش و جانشینان او كار ساخت آن را ادامه داده‌اند. در تخت جمشید كلی خشت نوشته و لوح‌های گلی پیدا شده كه نشان می‌دهد هزاران صنعتگر و هنرمند از كشورهای مختلف برای ساخت تخت‌جمشید به شهر پارسه آمده‌اند. در این الواح گلی میزان حقوق آنها، مزایای بیمه كارگری، حتی حقوق زنان شاغل در تخت‌جمشید كه به خاطر بارداری به مرخصی رفته‌اند ثبت شده است. می‌گویند ساخت تخت‌جمشید 120 سال طول كشیده است و درست مثل چغازنبیل یك خونخوار دیوانه دیگر به نام اسكندر مقدونی پیدا شده كه كل این تمدن و شكوه را به آتش بكشد.

اوج هنر اسلامی

میدان نقش جهان كه البته نیاز به معرفی ندارد. هر كسی كه گذرش به اصفهان افتاده باشد حتما سری به این میدان زده است. میدانی محاصره‌شده بین بناهایی با شكوه همچون مسجد شیخ لطف‌الله و عالی‌قاپو كه همگی یادگار دوره صفویه است. میدان نقش جهان، میدانی مستطیل شكل و بسیار وسیع در قلب شهر اصفهان است كه طول آن از شمال به جنوب كشیده شده‌است. طول این میدان 507 متر و عرض آن 158 متر است و در اطراف میدان 200 حجره 2 طبقه قرار دارد. علاوه بر آن 4 بنای عالی‌قاپو، مسجد جامع عباسی، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه نیز در 4 ضلع این مستطیل ساخته شده‌اند. شاردن فرانسوی، جهانگرد معروف این میدان را زیباترین میدان جهان توصیف كرده است.

 لذت قدم زدن در تاریخ

این یكی را شاید افراد كمتری دیده باشند ولی باور كنید یكی از منحصربه‌فردترین محوطه‌های تاریخی است كه می‌توانید ببینید. این محوطه تاریخی در نزدیكی شهر تكاب است و برای دیدنش به كمی كوهنوردی احتیاج دارید ولی وقتی به تخت سلیمان رسیدید با دریاچه‌ای مواجه می‌شوید به رنگ فیروزه‌ای آسمان. داستان افسانه‌ای بسیار قشنگی درباره تخت سلیمان وجود دارد. این آتشكده یكی از سه آتشكده مهم دوران ساسانیان بوده است و می‌گویند كیخسرو وقتی می‌خواسته بهمن دژ را بگشاید، در این محل در وسط روز با تاریكی نابهنگامی روبه‌رو می‌شود كه دیوان با جادوی خود آن‌را به وجود آورده بودند. اما ناگهان آتشی از آسمان بر یال اسب او فرود می‌آید و همه جهان را روشن می‌كند، به خاطر همین اسم این محل را آذر گشسب یعنی آتش اسب نر می‌گذارد.

خشت خشت خاطره

نمی‌دانم چند نفر از شما ارگ بم را قبل از زلزله ویران‌كننده بم در سال 82 دیده‌اید. اما آنهایی كه دیده‌اند آنقدر محسورش شده‌اند كه حالا طاقت دیدن ویرانه‌هایش را ندارند. ارگ بم بزرگ‌ترین مجموعه خشتی جهان بود و تا 500 سال قبل از میلاد مسیح قدمت داشت.
این بنا یكی از بناهای منحصربه‌فرد خشتی جهان بود كه وسعت و زیبایی آن خیلی‌ها را شیفته‌اش كرده بود.
از سوی دیگر نام این بنا به نام آخرین حاكم سلسله زندیه یعنی لطفعلی‌خان زند گره خورده است.
او در جنگ با آغامحمدخان قاجار به این ارگ پناه برد و سرانجام در همین ارگ بر اثر خیانت نزدیكانش تسلیم شد.
ارگ بم تاریخ و رویدادهای بسیاری را در دل خود جای داده است كه قدم زدن در محوطه آنها را لذت‌بخش‌تر می‌كند.
 
  گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: jamejamonline.ir


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۲ | ۷:۲۴ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
جنبشي در تدوين منشور ملي باغ‌هاي ايراني؛

به گفته مدير گروه پژوهشي باغ و منظر پژوهشکده ابنيه و بافت؛ مقدمات تهيه منشور ملي باغ‌هاي ايراني در حال انجام است.

مريم رضايي‌پور در گفتگو با ميراث آريا(chtn) ضمن بيان اين مطلب افزود: مشور ونيز به عنوان منشور مادر و بين‌المللي حفاظت و مرمت يادمان‌ها و محوطه‌ها است که در دومين "کنگره بين‌المللي معماران و متخصصين يادمان‌هاي تاريخي،" به رشته تحرير درآمد.

وي با اشاره به منشور فلورانس که مربوط به منشور جهاني باغ‌هاي تاريخي است بيان داشت: در اين گروه پژوهشي علاوه بر باغ، مناظر نيز در نظر گرفته شده چراکه منشورها و کنوانسيون‌هاي ديگري نيز در سطح بين‌المللي در مورد مناظر و محوطه‌هاي تاريخي وجود دارند.

وي با بيان اين‌که باغ‌هاي ايراني يکي از سبک‌هاي باغ‌سازي در دنيا به شمار مي‌رود افزود: منشور فلورانس به مسائل مربوط به حفاظت از باغ‌ها پاسخ مي‌دهد اما از آنجا که بسياري از باغ‌هاي ايراني تفاوت بسيار اساسي با باغ‌هاي سراسر جهان ازجمله باغهاي انگليسي و فرانسوي و... دارند تصميم به تدوين منشور ملي باغ هاي حفاظت از باغ‌هاي تاريخي گرفته شد.

رضايي پور يادآورشد: اين منشور ملي ببيشتر به صورت قانون و آئين‌نامه‌اي براي حفاظت از باغ‌هاي تاريخي مي‌تواند در اختيار واحدهاي مختلف و استان‌ها قرار گيرد تا ازحفاظت و مرمت‌هاي خارج از اصول و قانون يا دخل و تصرف در آن جلوگيري کند.

وي در پايان گفت: احتمال دارد اولين جلسه تصميم گيري در مورد اين منشور ملي در اواخر اين ماه يا بهمن ماه تشکيل شود


تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۱ | ۱۲:۵۱ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

 

بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي؛

ساخت نمونه بدلي از آثار تاريخي و عتيقه ممنوع شد

بر اساس ماده واحده افزوده شده به کتاب پنجم قانون اسلامي و تصويب آن از سوي مجلس شوراي اسلامي، ساخت و فروش اشياي عتيقه تقلبي و نمونه مشابه از آثار تاريخي و فرهنگي ممنوع شد.

به گزارش ميراث آريا(chtn) و به نقل از اداره کل روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري؛ بر اساس اين قانون، نمونه تقلبي به اشيايي اطلاق مي‌شود که در دوره معاصر ساخته شده و از لحاظ نقوش، خطوط، شکل، اندازه، حجم و وزن شبيه آثار اصيل هستند.

به گفته مشاور حقوقي ميراث فرهنگي استان تهران؛ تنها مرجع تشخيص تقلبي بودن آثار تاريخي که مورد استناد دستگاه قضايي باشد سازمان ميراث فرهنگي است و کارشناسان ديگر تنها در قالب ارايه نظرهاي تحليلي و علمي در اين مورد مي‌توانند راهکار ارايه کنند.

کيانوش تکلو با اشاره به قانون ممنوعيت ساخت و عرضه نمونه‌هاي مشابه آثار تاريخي اظهار داشت: بر اساس اين قانون جديد که به صورت ماده واحده و داراي 3 تبصره است؛ هر کس، نمونه تقلبي آثار فرهنگي،‌ تاريخي اعم از ايراني و خارجي را به جاي اثر اصلي بسازد يا آن‌را به قصد عرضه، قاچاق، فروش، معرفي، حمل يا نگهداري کند يا با آگاهي از تقلبي بودن اثر، خريداري کند، به حبس از 91 روز تا 6 ماه و جزاي نقدي معادل نصف ارزش اثر اصلي با اخذ نظر کارشناسي از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري محکوم مي‌شود.

وي با اشاره به اشياي تقلبي که داراي نمونه اصيل نباشند گفت: در اين صورت، سازمان ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري ارزش تقريبي آن را تعيين و اعلام کرده و بر اساس آن، جريمه، پرداخت مي‌شود.

تکلو افزود:‌ تمامي اين اشياء براساس تبصره سوم ماده واحده 566 مکرر قانون مجازات اسلامي به نفع سازمان ميراث فرهنگي،‌صنايع دستي و گردشگري ضبط مي‌شود و اشياي تاريخي که تا پيش از تصويب اين قانون، کشف شده و تحويل سازمان نشده است نيز مشمول اين قانون جديد خواهد بود.

وي گفت: تا پيش از تصويب اين ماده، فقط در موضوع قاچاق اشياء به قصد خروج از کشور مجازات نقدي ديده شده بود و در مورد آثار تقلبي هيچ گونه قانون بازدارنده و مؤثري وجود نداشت.

خاطرنشان مي‌شود؛ قانون ياد شده به صورت يک ماده واحده به عنوان ماده 566 مکرر به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامي مصوب 1375 اضافه شده و پس از تصويب در مجلس شوراي اسلامي در تاريخ 8هشتم تير ماه سال جاري به تصويب شوراي نگهبان رسيد./تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۲۰ | ۶:۳۶ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

مدير موزه بريتانيا در آخرين گفتگوي تلفني خود با رئيس سازمان ميراث فرهنگي از کشف دو قطعه گل نوشته منقوش به خط ميخي مربوط به يکي از حکم‌هاي شاهنشاهي کوروش خبر داد که اين قطعات برخي از نقاط از دست رفته منشور موجود در موزه بريتانيا را اصلاح مي‌کند.

حميد بقايي با تشريح اين اطلاعات در گفتگو با ميراث آريا(chtn) افزود:دو قطعه گل نوشته ميخي بدست آمده توسط موزه بريتانيا با متني که برروي منشور موجود در موزه بريتانيا وجود دارد مطابقت دارند.

به گفته معاون رئيس جمهور؛ نکته قابل تأمل در اين است که با مطالعه قطعات مورد اشاره، بررسي و ترجمه قسمت‌هايي از متن منشور که از دست رفته و يا مبهم هستند آسان تر فراهم خواهد شد.

اين مقام مسئول در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ادامه داد: نيل مک گريگور در صحبت‌هاي خود اشاره کرده که قطعات ياد شده به فهم بيشتر منشور کمک بسزايي مي‌کنند همچنين نشان مي‌دهند که بيانيه‌اي که بر روي منشور صادر شده تنها يک حکم نبوده بلکه حکمي شاهنشاهي بوده که به شکلي گسترده در تمام امپراطوري هخامنشيان آن زمان توزيع شده است.

بقايي با اشاره به تمايل مدير موزه بريتانيا مبني بر نمايش اين دو قطعه جديد پيش از هر جاي ديگري در تهران اظهار داشت: بنا بر اظهارات نيل مک گريگور قرار است اين دو قطعه پس از انجام مراحل مطالعاتي همراه با منشور کوروش به تهران ارسال و به نمايش گذاشته شوند.

وي در پايان از برگزاري يک کارگاه بين‌المللي توسط موزه بريتانيا خبر داد و افزود: با توجه به اهميت کشف اين دو قطعه، موزه بريتانيا در نظر دارد کارگاهي بين‌المللي با حضور کارشناسان و متخصصان ايراني برگزار کند.


تاريخ : شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۹ | ۶:۳ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

10 تصویر برگزیده از شهرهای مهم جهان در اوایل قرن بیستم

 

در اوایل قرن بیستم شهرهایی مانند استانبول، رم، پاریس یا تورنتو چگونه بوده‌اند. همواره دانشمندان آرزو دارند تا بتوانند دستگاهی مانند ماشین زمان ساخته و به گذشته یا آینده سفر كنند. ده تصویر برگزیده از شهرهای مهم جهان در اوایل قرن بیستم. سفری به گذشته.
 
سفر خود را از سوئد آغاز می‌كنیم. تصویری از بندر هلسینگبورگ در حوالی سال 1897 میلادی. احتمالا نام این كشتی بخاری كپنهاگن بوده است.
 
تصویری از عمارت پانتئون و میدان پوپولو بین سالهای 1910 تا 1915 كه هیچ شباهتی به فضای امروزی این میدان مشهور ندارد.
 
تصویری از شهر پاریس در سال 1900 میلادی در جریان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی و دورنمای برج ایفل كه در آن روزگار جوانی بیش نبود.
 
منظره بندر هنگ‌كنگ بین سال‌های 1910 و 1915 كه هیچ اثری از آسمانخراش‌های امروزی آن دیده نمی‌شود. در آن زمان هنگ‌كنگ مستعمره بریتانیا بود و در سال 1997 به چین بازپس داده شد.
 
منظره خیابانی در محله آكاساكا در شهر توكیو در اواخر دهه 1890 و درختانی با شكوفه‌های بهاری.
 
           منظره شهر استانبول و تنگه بسفر در حوالی سالهای 1930 میلادی.
 
تصویری جالب از شهر قاهره پایتخت مصر و دورنمای قلعه صلاح‌الدین در حوالی سال 1900 میلادی كه تنها بنای مرتفع قاهره محسوب می‌شد.
 
تصویری دیدنی با امكانات عكاسی آن زمان از بخش جنوبی شهر استكهلم پایتخت سوئد در سال 1900 میلادی.
 
تصویر مشهورترین پل شهر پاریس عروس شهرهای جهان به نام پل الكساندر سوم در سال 1900 میلادی كه در دور دست عمارت انوالید مشاهده می‌شود.
 
تصویری از شهر تورنتو در كانادا در سال 1900 و كشتی‌های بخار كه در خلیج حاشیه آن در حال حركت هستند.
 
 گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: jamejamonline.ir


تاريخ : پنجشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۷ | ۶:۱۸ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

 10 كشف برتر باستان‌شناسی سال 2009 (+عکس)

در ماه مارس جمجمه‌ی یك زن كه احتمالا در قرون وسطا به‌عنوان یك جادوگر با قرار ‌دادن آجری در دهانش كشته شده است...
 
سایت نشنال جئوگرافیك در گزارشی به معرفی 10 كشف باستان‌شناسی برتر امسال پرداخت.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سایت علمی نشنال جئوگرافیك در روزهای پایانی سال جاری میلادی، اقدام به معرفی 10 كشف باستان‌شناسی امسال كرد. این كشف‌ها عبارتند از:
 
بقایای كشتی ارواح جویندگان طلا؛ این كشتی به دزدان دریایی قاره‌ی آمریكا تعلق داشته و سال‌ها پیش غرق شده است و ماه نوامبر بقایای آن كشف شد.
 
کشتی ارواح جویندگان طلا

گنجینه‌ی طلای آنگلوساكسون‌ها؛ این گنجینه كه از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین گنجینه‌ی كشف‌شده از آنگلوساكسون‌ها یاد می‌شود، در ماه جولای در انگلیس كشف شد و شامل صدها شیء تاریخی ساخته‌شده از طلاست.
 
گنجینه طلای آنگلو ساکسون‌ها
 
دندان‌های جواهر‌كاری‌شده؛ این دندان‌ها كه انسان را به یاد ستارگان موسیقی «هیپ هاپ» می‌اندازند، به ساكنان قاره‌ی آمریكا در 2500 سال پیش تعلق دارند و نشانگر مهارت دندان‌پزشكی ساكنان منطقه‌ی آمریكای جنوبی در هزاران سال پیش است.
 
دندان های جواهرکاری شده

مقبره‌ی یكی از پادشاه‌های پرو؛ در این مقبره كه 1500 سال قدمت دارد، آثار تاریخی متعدد از جمله جوهرات سلطنتی كشف شدند. البته شیوه‌ی ساخت این مقبره نیز منحصر‌به‌فرد است.
 
مقبره یکی از پادشاهان پرو
 
حجاری‌های جیمزتاون؛ این حجاری‌ها كه حدود 400 سال قدمت دارند، به شیوه‌ای غیرعادی و راز‌گونه ایجاد شده‌اند. محققان امیدوارند با بررسی آن‌ها به رسوم ساكنان كشور آمریكا در صدها سال پیش پی ببرند.
 
حجاری های جیمز تاون

آثاری قدیمی‌تر از استون‌هنج؛ این آثار در كشور انگلیس و شامل ویرانه‌های یك معبد، دو مقبره و دیگر آثار تاریخی‌اند كه در كنار یكدیگر، دایره‌ای را تشكیل می‌دهند و سال‌ها پیش از استون‌هنج ساخته شده‌اند.
 
 
زیردریایی سامورایی؛ این زیردریایی به جنگ جهانی دوم تعلق دارد و در ماه فوریه در نزدیكی پرل هاربر پیدا شد.
 
زیر دریایی سامورایی ها

كشتی دزدان دریایی؛ در این كشتی كه بقایای آن ماه مارس در سواحل كارولینای شمالی پیدا شد، آثار زیادی از جمله سكه‌های تاریخی، شمشیر و دیگر ابزار‌آلات جنگی كشف شدند.
 
کشتی دزدان دریایی
 
جمجمه‌ی جادوگر ایتالیایی؛ در ماه مارس جمجمه‌ی یك زن كه احتمالا در قرون وسطا به‌عنوان یك جادوگر با قرار ‌دادن آجری در دهانش كشته شده است، در ایتالیا كشف شد.
 
جمجمه جادوگر ایتالیایی

10ـ
اسكلت‌های شگفت‌انگیز؛ این اسكلت‌ها به محوطه‌ای تاریخی در آلمان از عصر سنگ تعلق دارند و همراه آن‌ها زیور‌آلاتی ساخته‌شده از دندان سگ و اسكلت یك زن كه به‌صورت نشسته دفن شده بود، كشف شدند.
 
اسکلت های شگفت انگیز
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: isna.ir


تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۶ | ۵:۴۱ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

یكی از بزرگ‌ترین مقبره‌های تمدن مصر باستان كشف شد

 

یكی از بزرگ‌ترین مقبره‌های تمدن مصر باستان همراه مومیایی چند عقاب كشف شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باستان‌شناسان مصری در كاوش قبرستان تاریخی ساكارا (Sahqqara) موفق به كشف یكی از بزرگ‌ترین مقبره‌های تمدن مصر و بزرگ‌ترین مقبره‌ی كشف‌شده در این قبرستان شدند.
طبق اعلام دكتر زاهی هاواس (Zahi Hawass) ـ دبیر كل هیأت ارشد آثار باستانی مصر ـ در جریان كاوش‌های اخیر، دو مقبره كشف شدند كه مقبره‌ی بزرگ اتاق‌های بزرگ متعدد دارد كه هریك از آن‌ها به اتاق‌های كوچك‌تر منتهی می‌شوند و در یكی از آن‌ها كه در بخش شمالی مقبره قرار دارد، چند عقاب مومیایی‌شده كه در تمدن مصر باستان نماد خدای آسمان بوده است، همراه آثار سفالی كشف شدند.
هاواس در گفت‌وگو با فرانس‌پرس، كشف این مقبره را یك كشف تاریخی دانست و اعلام كرد كه یك بازدید عادی از این مقبره به دو ساعت زمان نیاز است.
وی افزود، كشف این مقبره كه در عمق هفت متری از سطح زمین قرار دارد، نشان می‌دهد كه قبرستان ساكارا هنوز راز‌های كشف‌نشده‌ی زیادی دارد. 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: isna.ir


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۵ | ۵:۳۸ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
             
 
 
به گزارش سایت"English Russia" بر اساس  نظر سنجی که از طریق سیستم پیامک یا اینترنت مردم انجام شده‌است عجایب هفت‌گانه روسیه از این قرار است:

1. دریاچه بایکال
این دریاچه در منطقه سیبری شرقی واقع است بایکال هم عمیق‌ترین دریاچه و هم بزرگ‌ترین منبع آب تازه روی زمین شناخته می‌شود. با توجه به عمق 1500 متری این دریاچه پاکیزه بودن آب بسیار چشمگیر است.
 
 
2-  دره آب گرم
این دره خاص در شبه جزیره کاچاتکا واقع شده و شامل هزاران دهانه آب‌ و بخارگرم است. این مکان به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده‌است.
 
 
3. مجسمه یادبود مام میهن روسیه
این مجسمه غول‌آسا در اواخر دهه 50 میلادی به یادبود کشته‌شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شد. نام این مجسمه به عنوان بلندترین تندیس یادبود در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده‌است. زن نماد روسیه بعد از مجسمه آزادی با اختلاف 85 متر بلندترین بنای یادبود است.
 

4. پترهوف

این مکان در اوایل قرن هفدهم به دستور پتر کبیر پادشاه روسیه در نزدیکی سنت پترزبورگ ساخته شد. این کاخ در کل روسیه پرطرفدارترین مکان‌ها برای توریست‌ها است.
 
 
5. کلیسای جامع سنت بازیل
نوی گنبدهای این کلیسا از نوع پیازی شکل است و با چوب ساخته شده‌. رنگ‌آمیزی و طراحی آن در میان تمام کلیساهای سراسر دنیا منحصر به فرد است. شایان ذکر است که این کلیسا بارها در طعمه آتش‌سوزی شده‌است اما به سرعت مورد بازسازی قرار گرفته است.
 
 
6- صخره‌های جمهوری کومی
هیچ‌کس نمی‌داند این صخره‌ها دقیقا چه زمانی به وجودآمدند، تنها چیزی که دانشمندان از آن مطمئن هستند این است که تنها دست طبیعت قادر به ساختن چنین چیزی‌است. سن برآورد شده برای این صخره‌ها 200 میلیون است و بلندترین آنها 42 متر ارتفاع دارد.
 

 
7. البراس
این کوه بلندترین نقطه در روسیه است و برخی از مردم معتقدند که بلندترین نقطه در اروپا است. این کوه هر ساله میزبان توریست‌های زیادی است که برای اسکی و اسنوبرد به آنجا می‌روند. ارتفاع آن 5600 متر است.
 
 

 گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: khabaronline.ir


تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۴ | ۶:۳۹ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

بازدید از کلیسایی که با استخوان انسان‌ها تزئین شده!! (تصویری)

 
در شهر «كوتنا اورا» در جمهوری چك كلیسایی وجود دارد كه بنای آن به قرن سیزدهم میلادی باز می‌گردد. پس از جنگ‌های 30 ساله كه در قرن هفدهم میلادی رخ دادند استخوان‌های بیش از چهل هزار نفر از كشته شدگان این جنگ‌ها در این كلیسا مورد استفاده قرار گرفته و كلیسا با این استخوان‌ها تزیین شد. به همین دلیل این صومعه قدیمی نامش به كلیسای استخوان تغییر یافت. بازدید از كلیسای استخوان.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: jamejamonline.ir


تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۴ | ۵:۴۳ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

نتيجه آخرين بررسي‌ها در تابوت اشکاني رامشير؛

 


گمانه‌زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تل رضوان رامشير، استان خوزستان، منجر به يافتن تابوت کودک اشکاني شد.

به گزارش ميراث آرياchtn و به نقل از روابط عمومي پژوهشکده باستان‌شناسي؛ سرپرست هيأت گمانه‌زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تل رضوان رامشير افزود: هنگام تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه، بقاياي تابوتي کشف شد که به صورت هم‌زمان کار کاوش نجات‌بخشي آغاز شد.

به گفته سيد محسن حسيني؛ درون اين تابوت اشکاني اسکلتي سالم از يک کودکي 6 تا 8 ساله است که دستش درون کوزه‌اي کوچک است که احتمال مي‌رود اين کوزه حاوي مواد غذايي بوده است.

وي با اشاره به اين‌که با همکاري مرمتگران پايگاه هفت‌تپه کار نجات بخشي در اين اثر صورت گرفت افزود: هم‌‌اکنون براي ادامه کارهاي مرمتي اسکلت در فرمانداري خوزستان نگهداري مي‌شود و در وضعيت مطلوبي به سر مي‌برد.

سرپرست هيأت اعلام کرد: برنامه تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تا هفته آينده ادامه دارد که در طول اين عمليات نقشه‌برداري نيز انجام خواهد شد


تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۴ | ۵:۴۲ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

موزه مجازي استان اصفهان 22 بهمن‌ماه جاري توسط سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان راه‌اندازي مي‌شود .

رئيس سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت: تمام موزه‌هاي استان در سايت اينترنت سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان قابل مشاهده است .

اسفنديار حيدري پور با بيان اينکه موزه مجازي تمام موزه‌هاي استان را در سايت اينترنت نشان مي‌دهد ، تصريح کرد: از طريق اين سايت تمام موزه‌هاي تاريخي و فرهنگي استان از اين طريق به گردشگران داخلي و خارجي معرفي مي‌شود .

حيدري پور ادامه داد: هر فردي مي‌تواند با مراجعه به سايت موزه مجازي گشتي به موزه‌هاي استان بزند و تمام اطلاعات در اين زمينه را بدست آورد .


تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۳ | ۶:۳۱ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی

با ترجمه بخشي از الواح 3700 ساله به دست آمده در دهه 40 ميلادي، کارشناسان، کشتي حضرت نوح(ع) را دايره‌اي شکل توصيف کردند.

به گزارش ميراث آريا(chtn)،‌ ايروين فينکل، کارشناس موزه بريتانيا با ترجمه 60 خط از نوشته‌هاي الواح به دست آمده در خاورميانه گفت: در تمام تصاويري که پيش از اين از اين کشتي کشيده شده بود، اين کشتي در حقيقت به شکال يک قايق اقيانوس پيما با ميله‌اي نوک تيز و سکاني براي عبور از امواج نشان داده مي شده است.

وي در ادامه افزود:‌ اما اين کشتي ملزم به رسيدن به مکاني خاص نبود، هدف اين قايق تنها شناور بودن در سطح دريا بود. در واقع اين گونه قايق‌ها هنوز در ايران و عراق استفاده شده و نوعي کرجي دايره‌اي شکل هستند که براي انتقال احشام و حيوانات از يک رودخانه يا شط مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

به گفته فينکل، در متون به دست آمده، گفتگوي خداوند با آترام هسيس، پادشاه سومري‌ها که در تصاوير اوليه داستان کشتي به جاي حضرت نوح مطرح شده ، آورده شده است.

در قسمت‌هايي از متن چنين آمده است: ديوار‌ي بنا کن، ديواري بنا کن! ديواري از ني،‌ ديواري از ني! آترام هسيس،‌به نصيحت من گوش ده، نصيحتي که تو را جاودانه کند!‌ خانه‌ات را ويران کن، قايقي بساز؛‌ دلبستگي‌هاي دنيا را رها کن و زندگي را نجات ده! قايقي به شکل دايره‌اي بساز و طول و عرض آن را يکسان کن.

فينکل، ادامه داد، زمان اين اتفاق مربوط به دوره تبعيد بابلي‌ها بوده، دوره‌اي که قوم يهوديان تبعيد شده از داستان نوح(ع) آموختند و انرا در عهد عتيق گنجاندند./


تاريخ : شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۲ | ۶:۲۰ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

سفری تصویری به مجمع الجزایر دماغه سبز

 

مجمع الجزایر دماغه سبز شامل 10 جزیره بزرگ و كوچك پراكنده درست در مقابل سوحل سنگال در اقیانوس اطلس واقع شده است. هر 10 جزیره منشا آتش فشانی داشته و به دلیل پراكنده بودن دارای طبیعتی متنوع و متفاوت با یكدیگر هستند. مجمع الجزایر دماغه سبز در گذشته مستعمره پرتغال بود و در دهه 1970 به استقلال دست یافت. هنگام سفر به دماغه سبز چشمان می‌گویند اینجا آفریقا است اما گوش‌ها پاسخ می‌دهند اینجا برزیل است. یك نژاد دورگه منحصر بفرد، قوم كرئول كه در این بخش از اقیانوس اطلس منزوی شده اند. استانیسلاس فوتره عكاس روزنامه فیگارو چاپ پاریس به مجمع الجزایر دماغه سبز سفر كرده و مجموعه عكس‌هایی از این سفر را با خود آورده است. ما در یك سفر كوتاه تصویری با استانیسلاس همسفر می‌شویم. سفر به مجمع الجزایر دماغه سبز.
 
تصویر قایق های ماهیگیری كه به ساحل بایا داس گاتاس در جزیره سائو ویسنته بازگشته و روی شن‌ها جای گرفته اند. در دوردست جزیره غیر مسكونی سانتا لوزیا دیده می‌شود كه ماهیگیران روستای بایا داس گاتاس برای ماهیگیری به آب‌های ساحلی آن می‌روند.
 
كلاه شاپو، ویولن و شوخ طبعی خصوصیات نوازنده مالاكیاس یكی از چهره‌های محبوب شب‌های بندر میندلو در جزیره سائو ویسنته است.
 
منظره زیبای خیابان روا دا بانانا، قدیمی‌ترین خیابان بندر سیداده والها در جزیره سانتیاگو، بزرگترین جزیره مجمع الجزایر دماغه سبز كه بندر پرائیا، پایتخت این جمهوری كوچك در آن واقع شده است.
 
تصویر یك ماهیگیر كه دو ماهی تن كوچك را در ساحل سائو پدرو در دست گرفته است. دریا با سكنه دماغه سبز مهربان است.
 
منظره جاده ای سنگفرش شده در جزیره سانتو آنتائو دومین جزیره بزرگ دماغه سبز كه بین ساحل و كوهستان مانند ماری پیچ و تاب می‌خورد.
 
منظره بدیع ناحیه سررا مالاگتا در جزیره سانتیاگو كه در فصل بارانی سر سبز و خرم است.
 
تصویر ساحل و كلبه های كوچك ماهیگیران در جزیره فوگو یكی از 10 جزیره تشكیل دهنده دماغه سبز.
 
منظره كوهستان های جزیره سانتو آنتائو كه منشا آتشفشانی آن كاملا از خاك كم حاصلی كه روی مواد مذاب سرد شده را پوشانده، مشخص است.
 
منظره ساحل توریستی سانتا ماریا در جزیره سال یكی از زیباترین جزایر ده گانه دماغه سبز.
 
تصویر ساحل هتل مارابزا در جزیره سال كه پذیرای توریست های بسیاری است. مجمع الجزایر دماغه سبز از 10 جزیره به نام های سانتیاگو، سال، سانتو آنتائو، فوگو، سائو ویسنته، سانتا لوزیا، بوا ویستا، براوا، سائو نیكولائو و مائیو تشكیل شده است.
 
 گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: jamejamonline.ir


تاريخ : شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۲ | ۵:۱۸ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

دوراونتاش

 
شهر دوراونتاش یا محوطه باستانی چغازنبیل در 35 کیلومتری جنوب شرقی شوش قرار گرفته است. این شهر در حدود قرن 13 پیش از میلاد به دستور اونتاش نپیرشا، شاه ایلامی به فاصله 2کیلومتری از رود دز ساخته شد.
فضاهای این شهر با سه حصار دورن هم و با مرکزیت معبد بزرگ چغازنبیل از یکدیگر جدا می‌شوند. بر اساس ترجمه آجر نوشته‌های بدست آمده معبد (زیگورات چغازنبیل) به خدایان این شوشیناک (خدای پشتیبان شهر شوش) و نپیریش (خدای بزرگ) اهدا شده است.
 
در شهر باستانی دوراونتاش چغازنبیل بیش از 5هزار نوشته آجرنوشته‌ بدست آمده است. متن بیشتر این آجرنوشته‌ها در برگیرنده نام پادشاه اونتاش نپیرشا است که وی پس از آوردن نام خود و پدرش و درخواست تندرستی از خدایان این پرستشگاه‌ها را به ایزدان پیشکش کرده است.
در طراحی شهر، فضای بین حصارهای بیرونی و میانی بیشتر به کاخ، آرامگاه‌های شهر اختصاص داده می‌شد به گونه‌ای که سه کاخ در گوشه شرقی و در مجاورت دروازه شاهی بنا شد.
 
پنج آرامگاه سردابه‌ای شکل در زیر سه اتاق از اتاق‌های کاخ آرامگاه‌ها قرار دارند. بخش‌های بالایی ساختمان اصلی بنا در برگیرنده سه حیاط است که اتاق‌هایی در پیرامون آن جای گرفته است. برای ساخت آرامگاه‌ها که دارای تاق هلالی هستند از آجر و ملات قیر و گچ استفاده شده است.
فاصله بین حصار میانی محله مقدس یا محله خدایان یا تمنوس نامیده می‌شود که به خدایان ایلام اهدا شده است. بقایای بیشتر معابد نیز در اینجا کشف شده‌اند. فضای حصار درونی نیز اختصاص به معبد یا زیگورات داشته است.
 
در بدنۀ حصار سوم بقایای سازه‌های آب‌رسانی قرار گرفته که در نوع خود در شمار کهن‌ترین مخازن و سازه‌های آب‌رسانی شناخته شده به شمار می‌روند. به احتمال فراوان آب مورد نیاز را ایلامیان از رود کرخه در 45 کیلومتر چغازنبیل به این مخازن هدایت و پس از ته نشین شدن گل و لای آن مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
فضای دیگر محصور در حصار درونی است که به زیگورات و صحن‌های اطراف آن اختصاص داده شده است. میخ ها و گل میخ‌های سفالی فراوانی در کاوش‌های دوراونتاش به دست آمده که بیشتر آنها داراری کتیبه‌ای به نام اونتش نپیرشا هستند.
این اشیای تزئینی در اندازه‌ها و شکل‌های گوناگونی ساخته شده‌اند. برخی دارای لعاب فیروزه ای – سبز و برخی دیگر ساده هستند که احتمال می‌رود در تزئینات بناها یا در انجام آیین‌های مذهبی کاربرد داشته‌اند.
بدست آمدن شیشه نکته جالب توجه در اکتشافات باستان شناسی در دورانتاش است که نشان از آشنایی ایلامیان با صنعت شیشه گری دارد. میله های شیشه در تزئینات گل میخ ها،درهای چوبی و دیگر اشیاء تزئینی کاربرد داشتند.
 
شهر دوراونتاش در سال 640 پیش از میلاد توسط آشور بانیپال پادشاه آشوری ویران شد.
«چغازنبیل» واژه‌ای محلی و مرکب از دو واژه چُغا (در گویش لری به معنای تپه) و زنبیل است که اشاره‌ای است به مکان معبد که پیش‌تر تپه بوده و آن را به زنبیل واژگون تشبیه می‌کردند. این مکان نزد باستان شناسان به دور- اونتَش به معنای دژِ اونتاش یا شهر اونتاش معروف است.
در سرزمین بین‌النهرین و ایلام باستان به بناهای مطبق زیگورات گفته می‌شد به طوری‌که مساحت هر طبقه از طبقه پایین‌تر کوچکتر است. واژه زیگورات یا زیقورات از واژه آکدی زقارو که به معنی بلند و برافراشته ساختن گرفته شده است.
 
زیگورات چغازنبیل دارای پلانی مربع شکل به ابعاد 105*105 متر بوده است. مصالح اصلی ساخت زیگورات و دیگر بناهای پیرامون آن خشت و آجر و هسته اصلی بنا از خشت با روکشی از آجر تشکیل شده است.
دسترسی به طبقات از طریق پلکان‌هایی است که در چهار ضلع معبد قرار گرفته‌اند و تنها یکی از این پلکان ها به بلندترین طبقه ختم می‌شد. این معبد دارای 5 طبقه بوده که حدود 53 متر ارتفاع داشت که امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر و نزدیک به ۲ طبقه و نیم از آن باقی مانده ‌است.
 
در بین سال‌های 1930تا 1940میلادی با توجه به فعالیت های گسترده شرکت‌های نفتی در منطقه و بررسی‌های زمین شناسی آنان، کارشناسان شرکت نفت با کتیبه‌ای به خط میخی برخورد کردند که پس از ارائه آن به هیأت باستان شناسان فرانسوی مستقر در شوش به سرپرستی دومکنم، فعالیت‌های باستان‌شناسی برای حفاری‌های علمی و شناخت محوطه چغازنبیل آغاز شد.
پس از دومکنم در سال‌های 1951تا1962 در طول نه فصل حفاری، کاوش‌های گسترده‌ای در محوطه باستانی چغازنبیل توسط رومن گیرشمن انجام شد که اطلاعات فراوانی از ایلام باستان به دست آمد. به سبب اهمیت و ویژگی‌های بارز در سال 1979 میلادی محوطه باستانی چغازنبیل در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.
با آغاز به کار فعالیت‌های پایگاه حفاظت و مرمت چغازنبیل در سال 1387 پژوهش‌ها، ساماندهی و مرمت محوطه باستانی چغازنبیل در حال پیگیری و انجام است.
 
 
منبع:  chtn.ir/ علی بویری منجی


تاريخ : شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۲ | ۵:۱۵ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

غار کتله خور

 

 غار عظیم و زیبای کتله خور در حدود 165 کیلومتر جنوب باختری زنجان قرار گرفته است. طبق نظریه‌ها‌ی علمی و زمین شناسی غار کتله خور مربوط به دوران سوم زمین شناسی بوده و حدود 30 میلیون سال می‌تواند قدمت داشته باشد. این غار از لحاظ وسعت دومین غار جهان و از لحاظ زیبائی اولین غار جهان شناخته شده است.
 
غار کتله خور
 
غار کلته خور
 
غار کتله خور
 
غار کتله خور
 
غار کتله خور
 
غار کتله خور
 
غار کتله خور
 
غار کتله خور
 
 
 
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: jamejamonline.ir


تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۰۲ | ۶:۲۷ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

آرامگاه مولانا

گویند همسر مولانا در كنار بستر بیماری او می‌گریست و برایش چهارصد سال عمر می‌طلبید. اما او پوزخند زنان می‌گفت: «ما به عالم خاك پی اقامت نیامدیم؛ ما در زندان دنیا محبوسیم، امید كه...
 
مولانا جلال الدین بلخی، شاعری که در این روزگار نام و اندیشه او مرزهای جغرافیایی را درنوردیده است در 604 ه ق در بلخ متولد شد. 13 سال داشت که رخت سفر بربست و در طول سفر به نیشابور رسید و با عطار دیداری داشت، او سفر خود را پی گرفت تا اینکه علاءالدین کیقباد او را به قونیه دعوت کرد. مولانا در قونیه مورد توجه عام و خاص شد. او در آن شهر ماند تا عاقبت پس از 68سال (قمری) عمر پرتلاطم و تشویش، در ماه جمادی‌الآخر سال ششصد و هفتاد و دوی هجری قمری مولانا در بستر بیماری افتاد و وقت عزیمت آن پیامبر عشق و عرفان از زمین تیره رسید. در همان حال، زلزله نیز بر قونیه در پیچید و روزهای پیاپی زمین را می‌لرزاند و طعمه می‌طلبید. چون مردم از مولانا چاره جستند، گفت: «زمین گرسنه است، دیری نمی‌پاید كه لقمه چربی به دست خواهد آورد! و آنگاه آرام خواهد گرفت».
بالاخره غروب روز یكشنبه پنجم ماه جمادی‌الآخر آن سال (672)، مصادف با هفدهم دسامبر 1273 میلادی (2) و بیست و ششم آذر ماه خورشیدی، زمین لقمه چربش را بلعید و مردم قونیه شاهد دو غروب شدند؛ یكی غروب خورشیدی كه میلیونها بار غروب و طلوع كرده بود، و دیگر غروب ستاره درخشان عرفان ایران و اسلام، كه تنها یكبار طلوع كرده و 68 سال بر این خاك تیره نور بخشیده بود. اما وی در آن دم می‌رفت تا برای همیشه به غروب جسمانی تن در دهد، بی‌آنكه زمین را از فیض پرتو شعر و شفقت عارفانه خویش تا ابدیت بی‌بهره گذارد.
 
گویند همسر مولانا در كنار بستر بیماری او می‌گریست و برایش چهارصد سال عمر می‌طلبید. اما او پوزخند زنان می‌گفت: «ما به عالم خاك پی اقامت نیامدیم؛ ما در زندان دنیا محبوسیم، امید كه عنقریب به بزم حبیب رسیم. اگر برای مصلحت و ارشاد بیچارگان نبودی یكدم در نشیمن خاك اقامت نگزیدمی». آنگاه وصیت كرد یارانش را «به تقوای نهان و پیدا كمی ‌خواب و خوراك و سخن، دوری از گناه، مواظبت از روزه و نماز، ترك شهوت علی الدوام و ترك مجالست نادانان و العوام». پس، به سلطان ولد كه شبی چند را نخوابیده و نگران حال پیر و مراد و پدر خویش بود و هر دم بیتابی می‌نمود فرمود: «من خوشم. برو سری بنه و قدری بیاسا». اما حالش خوش نبود و دردی كه گریبان جانش را گرفته بود جز با داروی مرگ مداواپذیر نبود؛ پس روی به پسر دلبند كرد و آخرین غزل زندگی‌اش را در آخرین لحظات عمر چنین بر لب راند:
رو سر بنه به بالین، تنها مرا رها كن
ترك من خراب شبگرد مبتلا كن
ماییم و موج سودا، شب تا به روز تنها
خواهی بیا ببخشا، خواهی برو جفا كن
از من گریز! تا تو، هم در بلا نیفتی
بگزین ره سلامت، ترك ره بلا كن
ماییم و آب دیده، در كنج غم خزیده
بر آب دیده ما صد جای آسیا كن
خیره‌كشی است، ما را، دارد دلی چو خارا
بكشد، كسش نگوید تدبیر خون بها كن
بر شاه خوبرویان واجب وفا نباشد
ای زرد روی عاشق تو صبر كن وفا كن
دردی است، غیر مردن، آن را دوا نباشد
پس‌من چگونه گویم كاین درد را دوا كن؟
درخواب، دوش، پیری در كوی عشق دیدم
با دست اشارتم كرد: كه عزم سوی ما كن
گر اژدهاست بر ره، عشق است چون زمرد
از برق این زمرد، هین دفع اژدها كن
بس كن كه بیخودم من، ور تو هنر فزایی
تاریخ «بوعلی» گو، تنبیه «بوالعلا» كن
 
آنگاه با فرا رسیدن غروب آفتاب به اشارت دست آن پیر عشق پاسخ داد و رخت از جهان بر بست، در حالی كه روح پر شورش را در آثار به جا مانده‌اش باقی گذاشت، تا برای قرن‌ها‌ آتش‌افروز بیشه اندیشه‌ها گردد و آن دعوی‌اش درست آید كه:
نیست عزرائیل را بر عاشقان دست و رهی
عاشقان عشق را هم عشق و سودا می‌كشد!

در تشییع جنازه مولانا نه تنها اكثریت مردم مسلمان قونیه، از خرد و بزرگ، شركت كردند، بلكه عیسویان و یهودیان شهر هم در پی تابوت او مویه می‌كردند. به نوشته سلطان ولد:
مردم شهر از صغیر و كبیر
همه اندر فغان و آه و نفیر
دیهیان هم ز رومی‌ و اتراك
كرده از درد او گریبان چاك
به جنازش شده همه حاضر
از سر مهر و عشق، نز پی بر
اهل هر مذهبی برو صادق
قوم هر ملتی برو عاشق
كرده او را مسیحیان معبود
دیده او را جهود خوب، چو هود
عیسوی گفته اوست عیسی ما
موسی‌ ای گفته اوست موسی ما
 
مسلمانان را به جای محمد(ص) بود ما را هم به جای عیسی و موسی بود. راست گفته بودند، كه انگار او «برای وصل كردن» و صلح امم آمده بود. «وقتی گفته بود كه من با هفتاد و سه مذهب یكی‌ام. مغرضی وی را گفته بود: تو چنین گفته‌ای؟ گفت گفته‌ام. زبان بگشاد و دشنام و سفاهت آغاز كرد كه: ای فلان مولانا بخندید و گفت: با این نیز كه تو می‌گویی یكی‌ام!». روز دیگری هم كه گرم سماع و مستغرق دیدار گشته بود، ناگاه مستی ترسا به حلقه سماع پیوسته و خود را بیخود وار به حضرت مولانا می‌زد. یاران او را رنجانیدند. فرمود كه شراب او خورده است شما بد مستی می‌كنید؟ گفتند آخر ترساست (= مسیحی) گفت پس چرا شما ترسا (= اهل ترس از خدا) نیستید؟
در مردم دوستی و فروتنی هم چنان بود كه روزی در اوج حرمت و شوكت به آب گرم رفت. یاران پیش دویدند و مردم را بیرون كردند و سیب سرخ و سپید بر آب انداختند. «همانا كه حضرت مولانا در آمد، دید كه مردم به استعجال تمام جامه می‌پوشند و شرمسارانه می‌شتافتند. مولانا بر افروخت و یاران را گفت: آیا جان‌ها‌ی این مردم كم ازین سیب است؟ هر یكی از ایشان را سی بهاست، چه جای سیب‌ها‌ست؟ نه كه مجموع عالم و مافیها برای آدمی ‌است و آدمی‌ برای آن دمی ‌است؟ بگویید تا همگی به آب گرم در آیند تا من نیز به طفیل ایشان توانم در آمدن و لحظه‌ای آسودن».
چنین بود زیستنش، كه در مرگش «جمیع ملل با اصحاب دین و دول حاضر شدند، از یهود و رومی ‌و ترك و تاجیك و عرب. و در پیشاپیش تابوتش قرآن و زبور و تورات و انجیل خوانان» با هم در حركت بودند و كشیشی در توضیح می‌گفت: «مثال مولانا همچون نان است، و همگان را از نان گریزی نیست. و هیچ گرسنه از نان نگریزد. و شما چه می‌دانید كه او كه بود!». خود مولانا هم گفته است:
هفتاد و دو ملت شنوند سر خود از ما
دمساز دو صد كیش به یك پرده چوناییم

از آنجا كه اكثر علما و شیوخ و فقهای قونیه را میل بود كه نمازگزار جنازه مولانا شوند، خود او از پیش تأكید كرده بود كه شیخ صدر‌الدین قونوی شاگرد و شارح نظرات ابن عربی، كه دوست مولانا هم بود بر جنازه‌اش نماز كند. چون شیخ درآمد، معرف وی را «شیخ الاسلام» معرفی كرد. صدر‌الدین گفت: «شیخ الاسلام در عالم یكی بود او نیز برفت. بعد الیوم رشته جمعیت گسیخته شد و زار بگریست. جماعتی از مشایخ گفتند: پیش از این چرا این معنی را نمی‌گفتی؟ گفت برای آنكه دكانهای شما خراب نشود! و جهان به كلی معطل نگردد». بالاخره با نهادن جسم نحیف مولانا در گور، فریاد و نفیر خلق برآمد. یارانش را هم وصف حال و ورد زبان این رباعی بود:
كاش آن روز كه در پای تو شد خار اجل
دست گیتی بزدی تیغ هلاكم بر سر
تا درین روز جهان بی تو ندیدی چشمم
این منم بر سر خاك تو كه خاكم بر سر

 
كمی ‌پس از درگذشت مولانا یكی از بزرگان نكته سنج قونیه «در مجمع اكابر لطیفه‌ای فرمود كه: در جمیع عالم سه چیز عام بوده، چون به حضرت مولانا منسوب شد خاص گشت. اول كتاب مثنوی است، كه تاكنون هر دو مصرع هم قافیه را مثنوی می‌گفتند، و این زمان چون نام مثنوی گویند عقل به بدیهه حكم می‌كند كه مثنوی مولاناست. دوم، همه علما را مولانا می‌گویند، اما درین حال چون نام مولانا می‌گویند فقط حضرت او مفهوم می‌شود. سوم، هر گورخانه را تربه می‌گفتند، بعد الیوم چون در روم یاد تربه كنند، مرقد مولانا معلوم می‌شود»!.
زهی كه اكنون هم پس از نزدیك به هشتصد سال عموما «مولانا» یعنی جلال‌الدین محمد بلخی، و «مثنوی» یعنی كتاب مثنوی معنوی او. گور مولانا هم كه در شهر قونیه است، از آن زمان تا كنون همچنان آباد و محل زیارت و مثنوی خوانی و رقص صوفیانه و شور و شیدایی است، آكنده از نوای سوزناك نی و پایكوبی و دف؛ چنان‌كه گویی به پیش‌بینی و یا توصیه خود مولانا عمل شده است، كه می‌گفت:
ز خاك من اگر گندم بر آید
از آن گر نان پزی مستی فزاید
خمیر و نانبا دیوانه گردد
تنورش بیت مستانه سراید!
اگر بر گور من آیی زیارت
ترا خرپشته‌ام رقصان نماید
میا بی‌دف به گور من برادر
كه در بزم خدا غمگین نشاید
ز نخ بر بسته و در گور خفته
دهان افیون و نقل یار خاید
بدری زان كفن بر سینه بندی
خراباتی ز جانت در گشاید
ز هر سو بانگ چنگ و جنگ مستان
ز هر كاری به لابد كار زاید!
مرا حق از می‌ عشق آفریداست
همان عشقم اگر مرگم بساید
منم مستی و اصل من می‌ عشق
بگو از می ‌به جز مستی چه آید؟
به برج روح شمس‌الدین تبریز
بپرد روح من یكدم نپاید 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: khorasannews.com


تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۸/۱۰/۰۲ | ۶:۲۵ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

10 فرار بزرگ مجرمان از زندان!

 
 

مجرم‌ها همیشه آدم‌های باهوشی بوده اند. آن‌ها به همان اندازه که از هوششان در اعمال خلافکارانه استفاده می‌کنند، وقتی پایشان در جایی مثل زندان گیر می‌کند، سلول‌های خاکستری مغزشان را بیشتر از قبل به کار می‌اندازند تا از آن چهار دیواری لعنتی فرار کنند. در این بین زندانی‌هایی هم بوده‌اند که زندان‌های مهم و مخوف را طوری دو دره کرده اند که اسمشان در تاریخ نه به عنوان تبهکار بزرگ بلکه به عنوان افرادی که مهم‌ترین فرار‌ها را از زندان‌ها داشته اند، در رفته است. آن چه این زیر می‌خوانید، ده فرار بزرگ آدم‌های خلافکار از زندان‌هاست که در تاریخ ثبت شده اند.

1- تونل‌هایی چه بلند
مهم ترین فرار تاریخ از زندان را 76 سرباز در سال 1944 رقم زدند. این فرار به خاطر ریسک پذیری بالا و خطر بسیار زیاد در مقایسه با تمام فرار‌هایی که تا امروز از زندان‌ها شده، ‌در رتبه اول قرار گرفته است و هنوز هم به خاطر پیچیدگی اش خیلی‌ها را متحیر می‌کند. ماجرا هم از این قرار بود که سال 1944، 76 نفر از زندانی‌های حزب نازی در آلمان تصمیم به فرار از زندان «لوفت تری» که مخصوص زندانی‌های نظامی‌ آلمان بود می‌گیرند. نکته مهم ماجرا هم تلاش یکساله 600 زندانی این زندان برای آن 76 نفر بود که توانستند در این مدت سه تونل بزرگ زیرزمینی به اسامی ‌تام، دیک و هری به عمق نه متر حفر کنند اما حاصل این زحمت یکساله چندان چشمگیر نبود چون هنگام فرار سه نفر از آن 76 نفر توانستند فرار کنند و مابقی زندانی‌ها یا اعدام شدند یا دوباره زندانی. از ماجرای کلی این فرار، جان استرجر فیلمی ‌با عنوان «فرار بزرگ» با بازی درخشان استیو مک کوین ساخت.

2- ترکیه،‌ توهم؟!
پلیس و زندان بانان ترکیه به اعمال خشونت معروف هستند، برای همین هم طبیعی است که اگر یک زندانی با جرم سنگین در این کشور اسیر شود، به فکر فرار هم بیفتد و دومین فرار بزرگ تاریخ را رقم بزند. 24 اکتبر 1970 بیلی ‌هایز که یک دانش آموز آمریکایی بود به جرم قاچاق یک کیلوگرم حشیش در مرز یونان توسط پلیس ترکیه دستگیر شد و او را به 30 سال حبس محکوم کردند. این دانش آموز قاچاقچی پنج سال از مدت محکومیتش را در زندان ساگ میلی چار سپری کرد اما مسئولان ترکیه بعد از مدتی او را به زندانی در آب‌های مدیترانه منتقل کردند و آن جا بود که بیلی تصمیم جدی گرفت که اززندان فرار کند. راه فرار هم ساده بود، ‌وقتی مسوولان زندان او را برای کار به لنگرگاه کشتی‌های ماهیگیری می‌بردند، او در فرصتی مناسب داخل دریا می‌پرد، مسافتی را شنا می‌کند و از ساحل غربی جزیره یک قایق تفریحی می‌دزدد. بیلی یک روز بعد باهمین قایق خودش را به یونان رساند و بعد از آن کتابی نوشت با عنوان «اظهار نیمه شب» و در آن به اثبات بی‌گناهی‌اش پرداخت.

3- فرار از زندان پر پیچ و خم
هر چقدر که دو فرار قبلی بدون خون و خون ریزی بود، این فرار، خشن از آب در آمد. اصلا زندان Maze به خاطر درگیری‌های شدیدش معروف شده است. این درگیری‌ها در سال 1983 و دقیقا زمانی اتفاق افتاد که 35 سرباز ارتش جمهوری خواه ایرلند شمالی در زندان Maze که به زندان غیرقابل فرار در اروپا معروف شده بود، زندانی شدند. اما این سرباز‌ها از همان روز‌های اول تصمیم گرفتند با کمک همان ارتش آزادی بخش IRA فرار کنند. این گروه برای فرار، اسلحه‌هایی را که به داخل زندان آورده بودند، در اختیار سربازان ایرلندی گذاشتند و آن‌ها هم برای فرار به نگهبانان زندان حمله کردند و موفق شدند از زندان فرار کنند و یک ماشین نظامی ‌هم بدزدند اما همه آن‌ها در دروازه اصلی شهر به تور نیروهای حکومتی خوردند که این رویارویی به درگیری خونینی انجامید و 20 نفر کشته و زخمی‌شدند. از مجموع 35 نفر هم 16 نفر دستگیر شده و مابقی فرار کردند.
 
4- فرار از آلکاتراز
وقتی کسی به سرش بزند که از شر زندان خلاص شود، حتما این کار را می‌کند و برایش آلکاتراز و اوین فرقی ندارد، برای همین سال 1962 فرانک موریس، کلارنس و جان انگلین که سوابق درخشانی در فرار از زندان‌های مختلف داشتند، این بار سه تایی نشستند و نقشه فرار از آلکاتراز را کشیدند. آن‌ها می‌خواستند کاری کنند که اسمشان در گینس ثبت شود و همین طور هم شد. این سه نفر که از هوش زیاد رنج می‌بردند، ‌در زندان با وسایلی مثل دریل، موتور جارو برقی و میله‌های فلزی مختلف، اجزای یک «کلک» دریایی را به صورت پیش ساخته آماده کردند. بعد با نقشه ای که در اختیار داشتند، فهمیدند که یکی از دودکش‌های زندان به ساحل راه دارد. برای همین آن‌ها یک شب با وسایل و تجهیزات از این دودکش عبور کردند و به ساحل خلیج رسیدند. بعد هم اجزای کلک را روی هم سوار کردند و شاد و خوشحال خودشان را به دریا زدند. تا صبح روز بعد هیچ کس، حتی هم سلولی‌هایشان هم از فرار این سه نفر با خبر نشدند، چون آن‌ها قبل از فرار، ‌با صابون، موی انسان و دستمال توالت آدمک‌هایی ساخته و روی تخت‌هایشان گذاشته بودند اما آن ور آب اتفاق بدی داشت می‌افتاد، کلک دست ساز پیش ساخته استادان تاب موج‌های دریای سانفرانسیسکو را نیاورد و موریس، کلارنس و جان انگلین هر سه در دریا غرق شدند و تا امروز هیچ کس نتوانسته است جنازه آن‌ها را پیدا کند.

5- ماجرا‌های آقای دیتیر دنگلر
دیتیر دنگلر که خلبان نیروی هوایی آمریکا بوده اسیر می‌شود. بعد از این اتفاق دنگلر را به همراه تعدادی دیگر به جنگلی در شمال ویتنام می‌برند اما بعد از مدتی دنگلر به همراه شش زندانی دیگر به انبار اسلحه‌های نگهبانان زندانی دسترسی پیدا می‌کنند و بعد از خلع سلاح سه زندان بان به جنگل‌های ویتنام می‌روند. ولی این فرار برای آن‌ها چندان دلچسب نبود چون هر هفت  نفر 23 روز تمام در جنگل و گرمای شدید با حشرات و زالو‌های خطرناک سر می‌کنند. البته در این بین گرسنگی زیاد باعث مرگ پنج نفر می‌شود، برای همین هم فقط دنگلر و یک نفر دیگر می‌توانند با هلی کوپتر فرار کنند. نکته مهم فرار دنگلر هم این بود که او تنها سرباز آمریکایی درطول جنگ ویتنام نام گرفت که موفق به فرار از دست ویتنامی‌ها شد.

6- فرار به سبک هلی کوپتری
ویژگی فرار پاسکال پایت در این است که او برخلاف همه از پشت بام زندان فرار کرد. دلیل فرار از پشت بام هم این بود که اکثر زندان‌های کشورهای اروپایی یک حیاط تفریحی در پشت بام برای کارکنان دارند. پایت هم که به 30 سال زندان محکوم شده بود، وقتی از این ماجرا خبردار می‌شود در سال 2001 یک فرار جسورانه از زندان Luynes  فرانسه ترتیب می‌دهد. در این فرار، او با یکی از دوستانش هماهنگ کرد که هلی کوپتری را بر پشت بام زندان بنشاند و ترتیب فرار او را بدهد. این اتفاق افتاد و او توانست برای اولین بار در تاریخ توسط یک هلی کوپتر از زندان فرار کند. البته پایت قبل از فرار به چهار نفر از دوستان خودش قول داده بود که آن‌ها را هم نجات می‌دهد، برای همین دوسال بعد با یک هلی کوپتر دیگر به زندان Luynes برگشت اما دیگر موفق نشد فرار کند. او دستگیر شد و هفت سال دیگر به 30سال قبلی اش اضافه کردند و او به زندان Grasse در جنوب شرقی فرانسه تبعید شد اما پایت با این چیز‌ها از رو نرفت و دوباره در سال 2007 با هلی کوپتر و این بار با کمک چهار نفر از دوستانش فرار کرد و دیگر هیچ کس اثری از او پیدا نکرد.
 
7-فرار از زندان لیبی
درسال 1864 یک گروه از سرباز‌ها که در این زندان اسیر بودند با رهبری کول توماس ای رزو جی همیلتن برای فرار از زندان لیبی تونلی زیر زمین کندند. آن‌ها برای کندن این تونل خیلی سختی کشیدند چون اساسا لیبی از آن کشورهایی است که پر از حیوانات و حشرات موذی است. حتی این کشور را جهنم موش‌ها هم می‌نامند. حالا حساب کنید که آن‌ها در این وضعیت برای فرارشان تونل کندند. اما به هر صورت آن‌ها بعد از 17 روز حفاری به یک انبار دخانیات رسیدند. در این فرار 109 نفر شرکت داشتند که از این تعداد 48 نفر بعد از فرار تسلیم شدند، دو نفر در رودخانه غرق شدند و 59 نفر هم فرار کردند.

8- یک داستان غیر قابل باور
فرار جیا کومو کاسانوا از زندان ماجرایی شبیه یک داستان ساختگی است اما این داستان واقعیت دارد و در سال 1753 اتفاق افتاده است. کاسانوا وقتی زندانی می‌شود ابتدا یک فلز به شکل میخ می‌دزدد و بعد با آن به همراه یک کشیش که هم سلولی‌اش بوده سوراخی در سقف سلولشان ایجاد می‌کنند و بعد از طریق این سوراخ، وارد اتاق دیگری از زندان شده از پنجره آن اتاق با استفاده از نردبان و طناب و شکستن قفل وارد راهروی اصلی زندان می‌شوند و فرار می‌کند. کاسانوا بعد از فرار از زندان طی یادداشتی ماجرای فرارش را شرح داد اما همه این را به عنوان یک چاخان بزرگ از یک آدم مجرم می‌دانستند تا این که بعد از مرگش این یادداشت به تایید مسوولان زندانی که او آن جا زندانی بود رسید.
 
9- کشیش‌ها هم  بله!
در ماجرای قبلی یک کشیش، همدست یک متهم برای فرار از زندان شد اما این جا دیگر خود کشیش دست به کار شده و فرار کرده است. جان جرارد – کشیش مسیحی‌ای که به خاطر انجام ماموریت‌های مذهبی در کلیسا‌های کاتولیک در زمان ملکه الیزابت تحت بازجویی و شکنجه بود- توسط دادگاه محکوم به مرگ شد و او را تا زمان فرا رسیدن اجرای حکم به زندان اصلی شهر لندن بردند. او که یک کشیش مذهبی و مبارز بود در طول زمانی که در زندان بود نامه‌هایی به هوادارانش در بیرون از زندان با آب پرتقال می‌نوشت و می‌فرستاد و با همین نامه‌ها بود که دوستانش برای فرار او از زندان تلاش کردند و بالاخره توانستند با طناب او را از دیوار زندان بالا بکشند. با این که در اثر کشیده شدن روی دیوار در این فرار به جرارد جراحات زیادی وارد شده بود اما توانست بعد از فرار با قایق به رم برود و تا آخر عمرش زندگی خوش و خرمی ‌داشته باشد.

10- فرار مسلحانه
جان دیلینگر به قانون شکن افسانه ای معروف است. او رابطه خوبی با هوش نداشت و ترجیح می‌داد فرار‌هایش را با زور اسلحه انجام دهد. او یک بار در سال 1933 از زندان لیماس اوهایو فرار مسلحانه کرد اما بعد از مدتی دستگیر شد اما بار دوم در سال 1934 با نیروی زیادی از ارتش و پلیس درگیر شد و برای همیشه از زندان فرار کرد. مایکل مان امسال فیلم دشمن ملت را با بازی جانی دپ بر اساس زندگی او ساخت.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: هفته نامه همشهری جوان/ شماره 237/ کامران بارنجی- مریم امین پور
بازنشر اختصاصی سیمرغ


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۰۱ | ۱۳:۳۱ بعد از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 
 
به گزارش فاينشنال تايمز يك موسسه انگليسي فعال در عمليات احداث و اداره پارك هاي موضوعي اعلام كرد موزه مادام توسو را به عنوان يكي از جاذبه هاي گردشگري در تايلند به زودي برروي توريست هاي علاقمند افتتاح مي كند.
 
بنا به همين گزارش اين موسسه درنظر دارد با 15 ميليون دلار سرمايه گذاري، اين موزه را در «مركز سيام ديسكاورري» درقلب پايتخت تايلند افتتاح كند. اين موزه طبق برنامه ريزي تدوين شده در سپتامبر 2010 گشايش مي يابد.
 
اين دهمين موزه مادام توسو درجهان و سومين موزه  در آسيا ست كه ايجاد شده است.
 
موزه مادام توسو  كه توسط مادام توسو در سده هيجدهم ميلادي پايه‌گذاري شده، موزه بسيار مشهوري است که مرکز آن در شهر لندن قرار دارد اما موزه مادام توسو شعبه‌هايي در شهرهاي برلين، آمستردام؛ هنگ كنگ ، نيويورك، شانگهاي و واشنگتن دي سي دارد. در اين موزه تنديس مومي شخصيت هاي مشهور و تاريخ‌ساز، ساخته و نگهداري مي‌شود.
در موزه مادام توسو واقع در لندن كه در نزديكي خيابان بيكر ، مجسمه‌هاي مومي تمام اشخاص معروف جهان از جمله شخصيت‌هاي سياسي، علمي و بازيگران سينما و ورزشكاران بنام جهان قابل مشاهده است.
 
اين موزه يكي از پربيننده‌ترين موزه‌هاي دنيا به شمار مي‌رود، مجسمه‌هاي آدولف هيتلر، مهاتما گاندي، مارگارت تاچر و وينستون چرچيل در سال‌هاي اخير يك چرخ حمل مسافر بر روي ريل در اين موزه تعبيه شده است تا مردم سوار بر اين وسيله نقليه از كنار مجسمه‌هاي مشهور عبور كنند و عكس بگيرند، ضمن اينكه شخصيت‌هاي مشهور ادبي و علمي همچون شكسپير، لويي پاستور، چارلز ديكنز، ماري كوري را در منزل يا محل كارشان ساخته و به نمايش گذاشته اند.
 
يك بخش از اين موزه به تصاوير و صحنه‌هاي وحشتناك اختصاص دارد. زندان باسيل فرانسه، سياه‌چال‌هاي لندن و زندان آلكاتراس در آمريكا كه بسيار طبيعي و واقعي ساخته شده است و صداي ناله و زجه فداييان زير شكنجه نيز توسط ضبط صوت پخش مي‌شود و بيننده را به آن دوران مي‌برد.
 
همچنين اشكال مختلف اعدام با گيوتين در قرون 18 و 19 ميلادي در اروپا نيز به نمايش گذاشته شده است.
 
جنس بيشتر اين مجسمه‌ها از موم طبيعي زنبور عسل است، چشم مجسمه‌ها آنقدر واقعي است كه گويي به انسان خيره شده‌اند.مواد ساخت اين مجسمه‌ها، محصول مشترك 3 كشور روسيه، انگليس و بلژيك است.
 
 
                          
                        مجسمه آلبرت انيشتين در موزه مادام توسو
 
 ساخت مجسمه‌ها نيز كار گروهي 100 تا 150 مجسمه‌ساز زبده در دنياست.گفتني است؛ مسئولين اين موزه در حال حاضر از اشخاص معروف جهان اجازه مي‌گيرند كه مجسمه آنها را بسازند تا پس از مرگ، چهره‌شان براي آيندگان، همچنان تازگي داشته باشد.
 
منبع: خبرگزاري ميراث فرهنگي-ميترااسدنيا


تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۰۱ | ۶:۳۶ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

 

 

 

استان: آذربايجان شرقي
عکاس: فرینوش اکبرزاده- میراث آریاتاريخ : سه شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۰۱ | ۵:۳۱ قبل از ظهر | نویسنده : احسان نایینی
 

مازندران

 
 
شاید خیلی‌ها استان سرسبز و زیبای مازندران را با دریا و جنگل‌های انبوه آن می‌شناسند اما حقیقت این است که این‌ها تنها گوشه ای از مناظر طبیعی و جاذبه‌های گردشگری این استان شمالی کشور است که به عنوان بهشت گردشگران مطرح است به طوری که در حال حاضر بسیاری از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و مذهبی و حتی بسیاری از جاذبه‌های طبیعی این استان برای گردشگران ناشناخته مانده است در حالی که با معرفی این مناطق ناشناخته، می‌توان شاهد توسعه گردشگری در این استان گردشگرپذیر بود. در حال حاضر در هر شهر و هر روستای مازندران، علاوه بر زیبایی‌های مناظر طبیعی که در طبیعت بکر و بی بدیل این استان نهفته است می‌توان سراغ یک بنای تاریخی، فرهنگی و یا مذهبی را گرفت که ناشناخته مانده است بنابراین در همین راستا برای آشنایی بیشتر خوانندگان عزیز به برخی از مهم ترین جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهرستان‌های مختلف استان مازندران به صورت مختصر اشاره می‌کنیم.

جاذبه‌های گردشگری ساری

ساری به عنوان مرکز استان مازندران، وسیع ترین شهرستان این استان محسوب می‌شود که شمال آن به دریا و جنوب آن به مناطق جنگلی و کوهستانی متصل است. از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری مرکز مازندران می‌توان به مجموعه تاریخی فرح آباد مربوط به دوره صفوی که در ۳۰ کیلومتری این شهرستان و در روستایی به همین نام و در ساحل دریا قرار دارد اشاره کرد و برج رسکت مربوط به قرن پنجم هجری، برج آرامگاهی امامزاده عباس، برج آرامگاهی امامزاده یحیی و برج آرامگاهی امامزاده سلطان مربوط به قرن نهم هجری، مسجد جامع ساری، خانه کلبادی، حمام وزیدی و آب انبار مربوط به دوران قاجاریه اشاره کرد، از سوی دیگر بیشتر قریب به اتفاق پلاژها و اماکن رفاهی آموزشی دستگاه‌های اجرایی دولتی و وزارت خانه‌ها در سواحل دریا در شهرستان ساری واقع شده است و جنگل‌های انبوه، دریا و مناظر واقع در حاشیه سد سلیمان تنگه یا شهید رجایی، از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان محسوب می‌شوند.
بهشهر
بهشهر در شرق مازندران واقع شده است و به عنوان وسیع ترین و پرجمعیت ترین شهرستان شرق استان محسوب می‌شود و یکی از تاریخی‌ترین شهرستان ‌های کشور است و غار کمربند هوتو و گوهر تپه رستم کلا در این منطقه، دارای شواهد تاریخی و ماقبل تاریخی است. از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان می‌توان به مجموعه تاریخی عباس آباد مربوط به دوران صفویه، غار باستانی هوتو واقع در روستای تروچن، قلعه پلنگان در شمال بهشهر، عمارت باغ شاه در شهرداری فعلی، کاخ صفی آباد و شبه جزیره طبیعی میانکاله به عنوان موزه حیات زنده اشاره کرد.
قائم شهر
قائم شهر از شهرستان‌های مرکزی مازندران است که به دلیل استقرار صنایع نساجی در آن، به عنوان شهرستانی کارگری محسوب می‌شود ضمن آن که یکی از شهرستان‌های قطب در زمینه تولید انواع محصولات کشاورزی به ویژه مرکبات به شمار می‌رود. از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان می‌توان به تپه باستانی قلعه کش مربوط به عصر آهن، تپه باستانی گرد کوه، برج آرامگاهی نوایی مربوط به قرن نهم هجری و پارک جنگلی تلار واقع در جاده نظامی‌ اشاره کرد.

سوادکوه

سوادکوه با فاصله ۸۰ کیلومتری از مرکز استان در جنوب مازندران قرار دارد، سوادکوه با استان تهران از طریق شهرستان فیروزکوه مجاور است و به عنوان شهرستانی کوهستانی محسوب می‌شود. پل تاریخی ورسک در این شهرستان قرار دارد و غار اسپهبد خورشید و قلعه کنگلو مربوط به دوره ساسانی، قلعه چهل در و برج لاجیم مربوط به قرن نهم هجری، پل شاهپور مربوط به دوران صفوی و پارک جنگلی جوارم و منطقه ییلاقی آلاشت و جنگل‌های جاده زیر آب، از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان تاریخی محسوب می‌شوند.

بابل

بابل با نام اولیه بار فروش یکی از شهرستان‌های تجاری مازندران است که با استقرار ۳ دانشگاه بزرگ دولتی در آن و دانشگاه‌های متعدد آزاد اسلامی، غیردولتی و جامع علمی ‌کاربردی، به صورت شهری دانشگاهی درآمده است. از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان می‌توان به مقبره سلطان محمد طاهر، مقبره درویش فخرالدین مربوط به قرن نهم هجری، مسجد کاظم بیک و پل آ جری محمد حسن خان مربوط به دوران قاجاریه و ییلاق بند پی اشاره کرد.

آمل

آمل با استقرار ۸۰ درصد صنایع مازندران در آن به عنوان صنعتی ترین شهرستان این استان محسوب می‌شود و به دلیل قرار گرفتن جاده هراز به عنوان دروازه ورودی مازندران از سمت تهران است. از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهرستان آمل می‌توان به دخمه‌های سنگی کافرکلی در منطقه آب اسک آمل مربوط به دوران پیش از اسلام، قلعه ملک بهمن در منطقه لاریجان مربوط به دوران ساسانی، امامزاده عبدا... مربوط به قرن هشتم هجری، برج آرامگاهی ناصرالحق و امامزاده ابراهیم مربوط به قرن‌های نهم و دهم هجری، برج آرامگاهی میرحیدر آملی، بقعه میربزرگ آملی مربوط به دوران صفوی، برج آرامگاهی شمس طبرسی و قلعه دماوند، دره و دریاچه سدلار، آبگرم لاریجان، آبگرم شاهاندشت، آبشار نوا و پارک جنگلی میرزا کوچک خان اشاره کرد.
نوشهر
نوشهر بندری در غرب مازندران و اقتصاد آن برپایه فعالیت‌های بندری، صنایع مرتبط با حمل و نقل، گردشگری و کشاورزی است و اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران و دانشگاه افسری نیروی دریایی در این شهرستان ساحلی واقع شده است، مهم ترین جاذبه گردشگری این شهرستان پارک جنگلی سی سنگان است که با اتصال جنگل، دشت و دریا به هم، منظره ای بدیع را به تماشا می‌گذارد.از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان، می‌توان به دریاچه خضرنبی، دیو چشمه، بقعه سیدمحمد کیاسلطان و بقعه آرامگاهی امامزاده طاهر مطهر در بخش کجور مربوط به قرن‌های هفتم و نهم هجری و موزه کندلوس واقع در روستای کندلوس اشاره کرد.

چالوس

این شهرستان به دلیل واقع شدن بخش ییلاقی کلاردشت در آن، به عنوان یکی از زیباترین شهرستان‌های مازندران محسوب می‌شود و پایه اصلی اقتصاد آن که در ۱۸۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد، برپایه گردشگری است. از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان چالوس می‌توان به امامزاده حقانی مربوط به دوره تیموریان، بقعه امامزاده فضل و فاضل مربوط به دوران اسلامی، کاخ چایخوران، عمارت شاه چشمه، پل زغال، بنای نهارخوران، دریاچه ولشت، پارک جنگلی فین، تله کابین نمک آبرود و ییلاق کلاردشت با زیبایی‌های منحصر به فرد آن اشاره کرد.

تنکابن

تنکابن با قابلیت‌های کشاورزی در زمینه‌های تولید مرکبات، برنج و انواع گل و گیاهان زینتی در ۲۲۰ کیلومتری ساری واقع شده و در مناطق کوهستانی آن دارای مناطق بکر و بدیعی هم چون ارتفاعات ۲ هزار و ۳ هزار است که هر انسانی را به تفکر در خلقت این زیبایی‌ها وامی‌دارد. از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری تنکابن می‌توان به قلعه تنکا، پل خشتی، قلعه گردن مربوط به دوره صفوی و آب معدنی فلکده، غار دانیال، قلعه سیالان، دشت دریاسر، آبشار فرهادجوی، پارک جنگلی چالدره و موزه تاریخی تنکابن اشاره کرد.

رامسر

رامسر به عنوان آخرین شهرستان مازندران در غرب این استان واقع شده است و به طور تقریبی ۲۷۰ کیلومتر با ساری به عنوان مرکز استان فاصله دارد. از مهم ترین جاذبه‌های تاریخی این شهرستان می‌توان به هتل قدیم و جدید رامسر، قلعه مارکو مربوط به قرن ششم هجری، پارک جنگلی صفارود، جواهرده و جنگل دال خانی اشاره کرد.

نور

این شهرستان از یک طرف به دریا و از طرف دیگر به کوه‌ها و جنگل‌های انبوه متصل است که از جمله مهم ترین جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به قلعه پولاد، خانه نیما، برج آرامگاهی شاهبالوزاهد، آبشار آب پری، لاویج، پارک جنگلی کشپل و پارک جنگلی نور اشاره کرد.
 
گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: khorasannews.com